Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

zabezpečení přenosu router wifi - ntb

To, co se nehodí jinam..

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Vao02
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 149
Registrován: 21 srp 2007 20:30

zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#1 Příspěvek od Vao02 »

Zdravím, chtěl bych požádat o radu se zabezpečením domácí sítě. Jde mě čistě o to, jaký zvolit způsob ochrany přenosu router-ntb, aby se na to nedalo "nežádaně" připojit či to nějak jinak zneužít. Konkrétně jestli stačí koupit obyčejný wifi router v hodnotě cca 800 - 900,- Kč. Nebo je potřeba koupit nějaký dražší wifi router? ( Jako jestli třeba dražší to umí nějak lépe ochránit ). Stačí to chránit jen třeba na úrovní MAC adres ( povolení jen určitých MAC )? Někde jsem četl, že to je akorát zdržení pro potencionálního útočníka. Budu ten router teprve kupovat, tak abych věděl po čem se ohlížet. Je to oblast ve které se nevyznám, neb to řeším poprvé. Díky za rady.

PS.: na ntb pokud tam nechám operační systém windows 7 bude Norton 360, kde je sice kontrola home sítě, ale tuším, že to bude chtít něco více právě v nastavení toho routeru.
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
sudanec
VIP
VIP
Příspěvky: 2119
Registrován: 02 lis 2006 00:48
Bydliště: Khartoum, Sudan
Kontaktovat uživatele:

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#2 Příspěvek od sudanec »

Zdravim,
ak je to pre domace pouzitie, staci vam ten za 900 korun. Dnes uz aj tie najlacnejsie podporuju WPA2, ktore treba pouzit. Na filtrovanie MAC adries sa mozte vykaslat, to kazdy zlomi do 2 minut.
Ak chcete naozaj dobre zabezpecenie, bude tam uz radovy rozdiel - server, ktory riesi certifikaty a sifry, atp. - teda niekolko 10 az niekolko 100 tisic.
Obrázek

Vao02
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 149
Registrován: 21 srp 2007 20:30

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#3 Příspěvek od Vao02 »

Čili ten, který mám vyhlídnutý http://www.alza.cz/bezdratovy-wifi-rout ... d89390.htm bude naprosto postačovat. Ještě se zeptám, jak daleko dosáhne signál. Mám na mysli v bytě mezi zdmi. Musí to být v té místnosti kde se bude ntb připojovat, nebo to prosvíti i nějakou tu zeď ?
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
sudanec
VIP
VIP
Příspěvky: 2119
Registrován: 02 lis 2006 00:48
Bydliště: Khartoum, Sudan
Kontaktovat uživatele:

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#4 Příspěvek od sudanec »

No ak od neho nechcete nic ine, tak by postacovat mal.
Ad dosah - to je dom specific. Mne trebars router saha po celom dome, v pivnici aj na hornom poschodi a trochu v zahrade - niekomu to ide +- 1 izba. Tazko povedat, to by musel niekto posudit vas dom, lacnejsie to asi bude skusit.
Obrázek

caRrrnifex.
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 236
Registrován: 31 črc 2008 20:21

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#5 Příspěvek od caRrrnifex. »

<<< omluva za vstup >>>
Vao02 píše:Čili ten, který mám vyhlídnutý http://www.alza.cz/bezdratovy-wifi-rout ... d89390.htm bude naprosto postačovat. Ještě se zeptám, jak daleko dosáhne signál. Mám na mysli v bytě mezi zdmi. Musí to být v té místnosti kde se bude ntb připojovat, nebo to prosvíti i nějakou tu zeď ?
ahoj,

D-Link DIR-300 jsem mel doma, obecne D-Link patri mezi me oblibene znacky, za rozumne prachy dostanes rozumnou kvalitu, bohuzel tenhle kousek jsem musel menit (problemy s wifi casti - uplna ztrata signalu na par vterin, musel jsem ho vzdy restartovat, podivne chovani vysilani SSID) - spis ale verim, ze jsem mel smulu na vadny kus

doporucim D-Link DIR-615
+ podpora n-kove normy
+ vysilaci vykon (instalovan v nekolika rodinnych domech, vzdy pouzitelny i na jinem patre - vedle v mistnosti urcite nebudes mit problem; kdyz jsme u bezpecnosti - vysilaci vykon je regulovatelny ;))
+ prehledne usporadane webove prostredi pro nastaveni
+ rozumna spotreba (neco malo pres 4W)

- neumi rezim klienta
- pouze 100 Mbit LAN porty (ale za tu cenu se neda nic delat :) )
- neodpojitelne anteny
- spise symbolicke funkce QoS
- myslim, ze neumi planovane vypnuti wifi casti (treba na noc)

D-Link DIR-615 bezpecnost: jednotlive funkce zabepezpeceni routeru v teto cene jsou sami o sobe slabsi, sila je v jejich kombinaci - nastavit vhodny protokol/sifrovani (WPA2/TPIK-AES), filtrovani MAC adres, skryt vysilani SSID (u D-Linku oznacene "Visibility Status"), rucni nastaveni vysilaneho kanalu, zakladni firewall, NAT, virtualni server, port forwarding, IPSec, VPN, nezapomenout zmenit vychozi heslo routeru + obcas mrknout do logu, ktere zarizeni se k routeru pripojuji

Vao02
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 149
Registrován: 21 srp 2007 20:30

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#6 Příspěvek od Vao02 »

Tak jsem je porovnával a narazil jsem na jeden problém, který v mém případě znamená volit tu 300. A to sice podporované operační systémy. 615: podporované OS:Microsoft Windows 2000:SP4, XP:SP2, Vista MacOS X 10.4 300: nezávisle na OS ... no a já tam budu mít linux a event. win7. I když si myslím, že win7 ta 615 už bude umět také. No ale psáno ve specifikaci zatím není :( Ono by to asi data přeneslo i tak, ale si myslím, že právě ty vymezené operační systémy jsou kvůli tomu zabezpečení... že to zkrátka umí využít ty ochrané technologie pouze ve spolupráci s těmito OS. Ale to je jen takový můj blábol.
ObrázekObrázekObrázek

caRrrnifex.
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 236
Registrován: 31 črc 2008 20:21

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#7 Příspěvek od caRrrnifex. »

nechci rozjizdet zbytecny flame, tak zjednodusene na podporu soucasnych op. systemu nehledet, router korektne spolupracuje s linuxovymi stroji; podpora op. systemu je spise urcena pro zaruku bezproblemove konfigurace pomoci prilozenych utilit (Click´n Connect) (pokud chces mit router pod kontrolou, stejne budes vse nastavovat rucne pres webove rozhrani - tam je podminkou pouze prohlizec s podporou Javy), zaruka ze na Vistach/7 bude spravne fungovat funkce mapy site, sprava pripojenych zarizeni pres prohlizec site apod.

pokud stale budes vahat a "podpora os" ti neda spat, sahnul bych po Zyxel NBG-419N (ne ze bych zrazoval od nakupu DIR-300 :D ;))

Uživatelský avatar
sudanec
VIP
VIP
Příspěvky: 2119
Registrován: 02 lis 2006 00:48
Bydliště: Khartoum, Sudan
Kontaktovat uživatele:

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#8 Příspěvek od sudanec »

Ja by som do Zyxelu nesiel, ale to je len osobna skusenost.
"Kompatibilitu" s OS fakt netreba riesit, vsetko sa konfiguruje cez webove rozhranie - a na to vam staci lubovolny slusny prehliadac.
Obrázek

Vao02
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 149
Registrován: 21 srp 2007 20:30

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#9 Příspěvek od Vao02 »

OK, tak nakonec jsem vzal ten DIR-300. Každý má jiné zkušenosti a je logické, že když měl třeba smůlu na kus/serii, tak prostě značce už nevěří. I když je fakt, že pokud někdo montuje sítě deno denně, tak "ví o čem mluví". Když budu mít problém s D-linkem, tak si budu vyčítat, že jsem nevzal Zyxel a kdybych vzal Zyxel, tak naopak v případě problému :) Jdu to vybalit a učit se, jak se to konfiguruje a vo co vůbec go :o Krimpovat už jsem se naučil :lol: Díky oběma za cenné rady nováčkovi v síťování.
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
sudanec
VIP
VIP
Příspěvky: 2119
Registrován: 02 lis 2006 00:48
Bydliště: Khartoum, Sudan
Kontaktovat uživatele:

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#10 Příspěvek od sudanec »

DLink je na domace pouzitie standardne a relativne spolahlive riesenie, takze by s nim problem byt nemal. 0K, prajem vela stastia. Aj za kolegu, nemate zac.
Obrázek

Vao02
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 149
Registrován: 21 srp 2007 20:30

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#11 Příspěvek od Vao02 »

Tak bohužel to štěstí jsem neměl. Ale ještě než půjdu reklamovat, tak se raději zeptám. S wifi kupodivu probém není, zato s drátem. Konkrétně se mě nedočítají žádné stránky v jakém koliv prohlížeči. Obsah stránky se načte, tak že od pohledu je celá, ale kolečka v liště se protáčí donekonečna. Když dám kabel rovnou do pc, tak vše OK :( Myslel jsem, že by třeba mohlo být něco špatně nastavené v routerfw, ale tam jsem nic nenastavoval, resp. neměnil a navíc jsem pochopil, že ten routerfw je vlastně nefunkční pokud si nevytvoříte nějaké pravidlo. Napadá někoho pls něco? Nemáte někdo podobnou zkušenost s tímto problémem?
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
sudanec
VIP
VIP
Příspěvky: 2119
Registrován: 02 lis 2006 00:48
Bydliště: Khartoum, Sudan
Kontaktovat uživatele:

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#12 Příspěvek od sudanec »

Mate spravne nastavene proxy? Skontrolujte aj nastavenie IP adries, pripadne DHCP servera.
Obrázek

Vao02
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 149
Registrován: 21 srp 2007 20:30

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#13 Příspěvek od Vao02 »

Proxy vůbec pro moje připojení můj ISP nepoužívá, adresy jsem kontroloval - OK, DHCP mám nastaveno na dynamic IP ( DHCP ), zkoušel jsem i static IP a nastavi natvrdo ručně, ale výsledek byl stejný :cry:
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
sudanec
VIP
VIP
Příspěvky: 2119
Registrován: 02 lis 2006 00:48
Bydliště: Khartoum, Sudan
Kontaktovat uživatele:

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#14 Příspěvek od sudanec »

Skuste vymenit kabel. Tiez mozte skusit zresetovat router a nastavit ho este raz.
Obrázek

Vao02
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 149
Registrován: 21 srp 2007 20:30

Re: zabezpečení přenosu router wifi - ntb

#15 Příspěvek od Vao02 »

Reset routeru bylo první co jsem udělal a potom ještě jednou. Stále hledám problém na židli,takže vše procházím ještě jednou od začátku... znovu zkusím kontaktovat mého ISP... jdu na ten kabel :)
ObrázekObrázekObrázek

Odpovědět