Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Speedfan Smart - divne hodnoty

To, co se nehodí jinam..

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
JenTak
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: 24 led 2008 16:53

Speedfan Smart - divne hodnoty

#1 Příspěvek od JenTak »

Tak jsem po dlouhe dobe mrknul na SMART status disku a prekvapili me nektere hodnoty.
Podle hodnoceni speedfanu je disk relativne v poradku:
speedfan2.jpg
speedfan2.jpg (51.62 KiB) Zobrazeno 2296 x
V on-line analyze ale dopada primo katastrofalne:
speedfan.jpg
speedfan.jpg (50.14 KiB) Zobrazeno 2296 x
Snažil jsem se prolézt všemožné návody k porozumění SMART hlášení, ale nikde jsem podobné hodnoty moc nenašel. Například hodnota Power on hours Count je 67442313 , to se jeste musi nejak prepocitat, nebo jak zjistim kolik hodin ma HDD natoceno?

Ale hlavne, je uz ten disk po smrti? Nebo se k ni s takovymi hodnotami kvapem blizi? Co znamena hodnota 1923 77 91 u Reallocated Sector Count? To jako ze jiz realokoval 19 milionu sektoru? A jak je mozne ze u Write Error Rate se hodnota snizila z 300tisic na nynejsich 16322, asi tomu nerozumim :( Docela poctive si veci zalohuji, ale nerad bych prisel o notebook a data nekde na cestach a shanel novy hdd po vsech certech.

Dekuji moc za vas cas.

Uživatelský avatar
Marek-26
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 pro 2006 15:53
Bydliště: Brüx/Praha

Re: Speedfan Smart - divne hodnoty

#2 Příspěvek od Marek-26 »


JenTak
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: 24 led 2008 16:53

Re: Speedfan Smart - divne hodnoty

#3 Příspěvek od JenTak »

Marek-26 píše:Docela hezky rozepsáno je to zde http://www.svethardware.cz/art_doc-550E ... 766C8.html :wink:
Tento článek jsem četl samozřejmě již před položením dotazu a spoustu podobných, ale odpoveď na moje otázky jsem v nich nenašel :(

Uživatelský avatar
Marek-26
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 pro 2006 15:53
Bydliště: Brüx/Praha

Re: Speedfan Smart - divne hodnoty

#4 Příspěvek od Marek-26 »

Notebook je již po záruce? :)

JenTak
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: 24 led 2008 16:53

Re: Speedfan Smart - divne hodnoty

#5 Příspěvek od JenTak »

Hm, výborná odpověď, děkuji. Taková všeříkající. Tak spánembohem

Uživatelský avatar
Marek-26
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 pro 2006 15:53
Bydliště: Brüx/Praha

Re: Speedfan Smart - divne hodnoty

#6 Příspěvek od Marek-26 »

JenTak píše:Hm, výborná odpověď, děkuji. Taková všeříkající. Tak spánembohem
Nebyla to odpověď ale otázka. Tak promiň že neznám vše a snažím se dohledat odpovědi na tvé otázky.

JenTak
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: 24 led 2008 16:53

Re: Speedfan Smart - divne hodnoty

#7 Příspěvek od JenTak »

Tak jestli jste to myslel vážně, tak se hluboce a vážně omlouvám. Myslel jsem, že si jen děláte špatnou legraci.

Disk je cca 4 roky starý. Hodnoty sleduju cca dva týdny a nemění se. Prokousal jsem se stránky o discích Fujitsu a spoustu dalších věcí pochopil. Mimojiné, že Power on hours se u tohoto disku udává v sekundách a tedy že tento disk má natočeno již 18759 hodin, tedy 781 dní nonstop.

19 milionu realokovaných sektorů se už také zdá jako reálné číslo. Pokud jsem správně pochopil, tak jeden sektor má 512 bytů. Tedy je realkovaných cca 9,5MB z celého disku, takže jsem to realně zatím nemusel poznat. SMART se tváří, že toto číslo není tak vysoké (viz. hodnota 97 ze 100 ve sloupci Value). V diskuzich vetsinou u takovychto cisel doporucuji vymenit disk. Sleduji teď hodnoty smart pečlivě dva týdny, nepřibyl ani jeden vadný sektor, ani v pending nečeká další, kdo ví jak dlouho tam tyto hodnoty jsou. Jaký je Váš názor? Třeba i čistě subjektivní?

Uživatelský avatar
Marek-26
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 pro 2006 15:53
Bydliště: Brüx/Praha

Re: Speedfan Smart - divne hodnoty

#8 Příspěvek od Marek-26 »

Můj názor je takový že by jste měl mít připravený už jiný disk a zálohovat. Pokud by se ty hodnoty začali zhoršovat tak by to bylo jasné. Ale klidně se může stát že rok ještě bude disk sloužit bez problému. Takže přeji Vám aby sloužil ještě co nejdéle :wink: Dnes se spotřební elektronika dělá tak aby vydržela něco málo přes 3 roky jelikož většina lidí si stejně dříve pořídí lepší, výkonější a novější model.

Závěr je tedy takový že jakmile se začnou hodnoty zhoršovat tak provést zálohu a poohlédnout se po jiném disku :wink:

PS: ty hodnoty nejsou ještě tak hrozné.

Odpovědět