Stránka 1 z 1

Ukládání dat bezpečně

Napsal: 15 kvě 2013 07:29
od jasnenka
Ahoj,

poradí mi prosím někdo, jak bych si mohla bezpečně ukládat práci v souborech?
Nyní to mám vše uložené na přenosné krabičce ale mít to stále k noťasu připojené, je docela oprus... :o
Napadlo mě, si práci hodit na flešku ale ta má zase malou kapacitu...
Vím, že existují internetová úložiště ale moc tomu nevěřím, abych pravdu řekla...

Prosím, poradíte mi?

Re: Ukládání dat bezpečně

Napsal: 15 kvě 2013 17:27
od Rudy
Zdravím!
Flešky zase nejsou tak malé, běžně se vyrábí velikost 32GB. Také si dělám zálohy dat v práci a stačí mi 8GB. Pokud by to bylo opravdu málo, vyrábí se externí USB disky o velikosti až 2TB. Na úložišti na na netu si můžete uložená data zaheslovat, avšak cokoli na netu uložené je prolomitelné. Pokud budete mít data při sobě na přenosném úložišti, je to bezpečnější (tedy pokud si někde nezapomenete např. kabelku, ve které máte flešku, nebo disk :) ).

Re: Ukládání dat bezpečně

Napsal: 16 kvě 2013 06:47
od jasnenka
Děkuji Vám za odpověď. je to fajn, že se tedy dneska už dělají flešky s tak velkou kapacitou. Určitě tedy si asi koupím flešku. Přece jenom je malá, než je externí disk... :)

Ještě jedna otázka...Nemůže se fleška poničit tak, že bych data ztratila?

Re: Ukládání dat bezpečně

Napsal: 16 kvě 2013 18:12
od Rudy
jasnenka píše:Nemůže se fleška poničit tak, že bych data ztratila?
Samozřejmě může. Lépe je koupit flešku značkovou (Kingston apod.), než nějakou "Noname". Důležitá data je třeba mít uložena dvojmo (třeba PC + fleška). Je jen malá pravděpodobnost, že se data ztratí najdenou z obou úložišť.

Re: Ukládání dat bezpečně

Napsal: 18 kvě 2013 09:04
od vyosek
Zdravim :)

:arrow: Jen dodam co se internetových úložišť týče - v dnešní době jsou již velmi dobře zabezpečena a prolomení hesla k nim si myslím že je velmi velmi těžké...

:arrow: Bohužel většina těchto služeb je omezena množstvím dat (několik GB), poté je úložný prostor dokoupit, ale poplatky nejsou velké.

:arrow: Výhodou je, že k datům máte přístup kdykoliv jste na internetu a flash disk zapomenete

:arrow: Z odzkoušených služeb mohu doporučit

Re: Ukládání dat bezpečně

Napsal: 18 kvě 2013 13:03
od Vrtule
Hlavní myšlenka při zálohování by měla znít: nezálohovat vše na jedno místo. Flashku lze na zálohu krásně použít, navíc je velmi lehká. V poslední době jsem si zvykl nechávat notebook doma, nosit s sebou pouze flashku a v případě potřeby se domů připojovat přes nějakou formu vzdálené plochy.

Flashka se samozřejmě poničit může, to je vlastnost každého hardwarového zařízení. Ale pokud si svá data budete pravidelně ukládat na více míst současně, snížíte pravděpodobnost, že všechna v jednom okamžiku ztratíte, na minimum.

Co se týče internetových úložišť:
Pokud se nejedná o úložiště specializované na určitý typ souborů, vždy si dokážete zajistit slušnou úroveň bezpečnosti sama. Stačí data, která chcete zazálohovat, zabalit do archivu a ten chránit rozumným heslem. Lze použít například program 7zip. Samozřejmě nesmíte spoléhat na internetová úložiště jako na místo, kde ta data vždy budou ležet. Ona mohou zmizet a pochybuju, že se v takovém případě domůžete nějaké pomoci.

Z internetových úložišť jsem přišel na chuť stránce https://mega.co.nz, zvláště proto, že nabízejí 50 GB zadarmo a já potřebuju na zálohy hodně místa. Je pravda, že v tomto případě asi hrozí poněkud větší nebezpečí, že dané úložiště se stane minulostí... Jinak věci typu Dropbox, Google Driver atd. určitě svému účelu poslouží dobře.

Re: Ukládání dat bezpečně

Napsal: 03 srp 2013 22:33
od Khaan
Ahoj,
dovolím si oživit po čase téma, přestože jsem na tenhle topic narazil už dřív, tak kvůli větším zkušenostem s MEGA - https://mega.co.nz - odpovídám až teď, vzhledem k tomu, že projekt vznikl v tomto roce, ale téma je myslím stále aktuální, možná ještě aktuálnější po neustálých aférách o slídění různých zahraničních organizací v datech uživatelů v posledních dnech.
Souhlasím s uživatelem Vrtule.
Flashky, externí HDD/SSD pro bezpečné ukládání dat ano (nikdo třetí nemá k datům přístup, což je jediné správné řešení).

Na vlastní různé zálohy jsem dřív byl spíše výjimka - používal jsem vlastní servery, ale ani tam jsem neukládal vše, i tam má přístup někdo jiný (poskytovatel).
U DropBox.com, Google.com/Drive, iCloud.com, SkyDrive.com a podobných naprosto nechápu, jak je možné, že si dovolí poskytovatel probírat se uživateli v datech, ale respektuju, že to takto ještě existuje, přeci jenom jsou to americké firmy, americké právo, americká pravidla... kdo používá jejich služby, přistupuje i na jejich pravidla.

Osobně bych však nikdy do podobných cloudových firem, kde se mi poskytovatel může hrabat volně (= bez rozhodnutí soudu) v datech (nešifrováno) nikdy jakákoliv data nesvěřil, a to nepřechovávám nic nelegálního, nemám ani co skrývat, ale prostě z principu je to špatně, FAIL.

Stačí nějaké PDFko, obrázek, intimnější fotka přítelkyně, video... cokoliv ke kterému se ukáže, že si třeba nějaká společnost později začne nárokovat autorská práva / porušují pravidla společnosti apod. a na základě hashe ten soubor všem z jejich úložiště odstraní, případně jako bonus zabanují účet.... proto jsem moc cloudové služby nevyužíval.

Ale s příchodem průkopnického MEGA v tomto roce, jak zmiňuje Vrtule, je volba jasná, 50 GB zdarma v základu a poskytovatel NEVÍ, co u něj je (data zašifrována + šifrovaný přenos dat https), což by měl být standard všude, bohužel není, což je smutné, přitom je to jediné správné řešení přeci... to už nikoho dneska nenapadne, že by tady měly být zachovány nějaké demokratické principy typu nedotknutelnost přepravovaných zpráv a informací, příčí se mi totalitní metody, je to jakoby Česká pošta rozlepovala každý dopis a pro jistotu je prověřovala, co kdyby v některém byla bomba / anthrax / vyděračský dopis / něco špatného apod. Prostředník to přeci nemá a nesmí vědět, není to jeho starost, je to jen prostředník, data mu nejsou určena.

U MEGA a podobných firem se zálohovaná data šifrují hned u tebe v prohlížeči a poskytovatel primárně neví, co u něj kdo má uložené, takže nehrozí, že by ti mizely soubory.

MEGA už dnes není jediným správným řešením, nicméně byl takovým průkopníkem v tomto. Spadá pod jurisdikci Nového Zélandu (.co.nz), nikoliv pod právo USA (.com).
Tajně doufám, že jednou DropBox.com aj. hráči na trhu taky zavedou kryptování, aby nevěděli, co u nich kdo na serverech má uloženo, protože oni to ani vědět nemají. Download z MEGA na mé 100megabitové lince se limitně blíží teoretickému maximu (12,5 MB/s), což je paráda, upload záleží na mnoha faktorech (browserem počínaje), nicméně je pomalejší právě kvůli šifrování přímo u klienta.

Re: Ukládání dat bezpečně

Napsal: 04 srp 2013 08:31
od Pavuk29
Ja som Google podstrcil par zaheslovanych rarov s bezcennymi subormi, nech sa maju s cim hrat.
Rozmyslam, ze na nejake nepouzivane/novozalozene konto podhodim nejaky zasifrovany material s pikantnymi nazvami, ze za ako dlho mi zrusia konto, alebo niekto zabucha na dvere :D

Re: Ukládání dat bezpečně

Napsal: 05 srp 2013 02:38
od Khaan
Pavuk29 píše:Ja som Google podstrcil par zaheslovanych rarov s bezcennymi subormi, nech sa maju s cim hrat.
Rozmyslam, ze na nejake nepouzivane/novozalozene konto podhodim nejaky zasifrovany material s pikantnymi nazvami, ze za ako dlho mi zrusia konto, alebo niekto zabucha na dvere :D
Pavuk :D Když už, tak ať to má nějaký smysl... zkus to třeba trochu vylepšit. Třeba mě napadá, vem si nějaké volně šiřitelné větší PDFko (nejlépe více různě velkých souborů), třeba s tématem sexuální výchovy mládeže pro ZŠ, třeba něco jako tohle. Pojmenuj zabalené archivy s heslem výstižně children-sex.rar, nebo ještě provokativněji (chráníš si své dílo, učebnici), uploadni k více poskytovatelům, pak dej vždycky echo s případnou reakcí. Nebylo by špatné to otestovat u více poskytovatelů, bohužel si myslím, že se najdou idioti, kteří tohle budou potírat, takže na testy bych osobně raději použil anonymizér/proxy/VPNku/TOR...

Firmy, které toto nějak postihují... to je na přesdržku. Ale bohužel si myslím, že to nemají z vlastní hlavy a jsou k tomu někdy spíš tlačeni zvrácenou politikou vlády (regulátora). Takové firmy, které nechápou, jak mají fungovat a co mají a nemají dělat, tak raději ať nefungují vůbec, když nechápou roli zprostředkovatelů... většina prostředníků rychle dokázala svoji roli pochopit, třeba lékaři a lékařská tajemství, zpovědi a zpovědní tajemství, pošty a listovní tajemství, mobilní operátoři a šifrované GSM, provideři a SSL atp., ale myslím, že se tady dneska stále najde dost firem, které nechápou, že tohle dělat nesmí a že v netotalitních zemích by tohle (= prohrabování se v datech uživatelů) měla dělat policie (s rozhodnutím nezávislého soudu za zády).

Re: Ukládání dat bezpečně

Napsal: 05 srp 2013 10:16
od Pavuk29
Ja sa obavam, ze spiclovanie je v sucasnosti radove niekde inde ako za komunistov. To boli amateri.
Google pomôže hľadať stratené mobily
http://tech.sme.sk/c/6891650/google-pom ... obily.html
:?:
Ten jediny prispevok v diskusii som napisal ja.
Ja osobne nemam doveru k uloziskam na nete, celkove voci vsetkemu, co cez net preslo :D
Jedine ulozisko, voci ktoremu mam aku-taku doveru, je ten USB kluc, co mi asi pred mesiacom hodila vnucka do rybnika :D

Re: Ukládání dat bezpečně

Napsal: 05 srp 2013 13:46
od Khaan
Pravda, proto si myslím, že je třeba přemýšlet, co je to za firmu, než někam člověk začne zálohovat osobní/firemní data.

BTW místo starých .rar/.zip archivů, tak raději .7z, nejen, že má lepší kompresi, ale hlavně se tyto archivy obecně pomaleji crackují, se správným softwarem optimalizovaným na vícejádrové CPU plus s CUDOU (i výkon GPU), máš dneska 6znaké heslo u archivů cracknuté přes noc (stačí samozřejmě nepoužívat jednoduchá hesla).

Já se s tím snažím trochu počítat a jiné než odolné flashky nevedu, mám rád tyhle: http://www.czc.cz/search?q-fulltext=Pretec+BulletProof - i když teda nedávno nějakou objevila malá, asi se jí líbilo, jak je to krásně lesklé.