Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Viry a hardware.

Moderátoři: Rudy, Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 116964
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Viry a hardware.

#1 Příspěvek od Rudy »

Jaký vztah mají viry a hardware?

Chci jen připomenout, že dosud nikdo nenaprogramoval virus, který by dokázal zničit, či poškodit nějaký hardware. Pokud by se někdy v budoucnosti někomu tohle podařilo, myslím že hardware zničený virem by si ani nic jiného nezasloužil. To znamená, že rádoby hrůzostrašné zkazky (virus roztočil disk do takových otáček, že se trhaly plotny apod.), které bývají občas obsahem některých hoaxů, nebo řetězových e-mailů, patří do říše pohádek a bájí.
Pamětníci si možná vzpomenou na dobu, kdy řádil souborový virus Win32/CIH (též zvaný Černobyl - spouštěl se na výroční den černobylské exploze 26.4. a některé jeho varianty dokonce 26. každý měsíc). Tvrdilo se o něm, že poškozuje hardware, konkrétně bios PC. Ani to není pravda, CIH smazal obsah biosu (což je sw), přičemž vlastní CMOS nepoškodil. Tu bylo možné znova přeflashovat. Projevoval se pochopitelně tak, že PC nebylo možné spustit, neboť bios inicializuje hardware. V této souvislosti bych ještě zmínil tzv. TSRboot virus, což je v podstatě rootkit, který napadá hl. zaváděcí záznam pevného disku. Opět poškozuje software (v našm případě oper. systém), neboť i v případě, že nebude možné jej odstranit standardními postupy, lze ho zničit odstraněním partiton, novým vytvořením a zformátováním disku. Disk samotný tedy není poškozen. Také zpomalení chodu PC spojené někdy s přehříváním některých komponent není způsobeno hardwarem, nýbrž jeho zatížením činností softwaru (ať legitimního, nebo nelegitimního). Každá hw komponenta má své meze zatížení a pokud se najde software, který od ni vyžaduje více, než je schopná v reálném čase vybavit, dojde ke zpomalení, neboť příkazy vykonává postupně. Zatížení je navíc přímo úměrné elektrickému příkonu a ztrátové teplo vyzářené do chladiče zvyšuje teplotu komponenty. Některé viry jsou právě programovány pro tento účel.
Žádný dosud známý virus tedy není schopen hardware poškodit, nebo zničit. Je to vcelku i pochopitelné. HW je prostředkem k šíření různého malwaru, nebo-li i tehdy, že by se podařilo vytvořit virus, který hw poškodí, došlo by ke ztrátě prostředí, jímž se malware šíří.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

Zamčeno