Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

BSOD - Po nainstalování grafických ovladačů

V tomto fóru se řeší problematika modré smrti - BSOD

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Jednotlivé thready budou po vyřešení uzamčeny. Stejně tak ty, které budou nečinné déle než 14 dní. Vizte Pravidlo o zamykání témat. Děkujeme za pochopení.
Odpovědět
Zpráva
Autor
Flaven
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: 06 dub 2012 18:12

BSOD - Po nainstalování grafických ovladačů

#1 Příspěvek od Flaven »

Dobrý den,

od včerejšího dne mi počítač párkrát hodil BSOD. Jednou to bylo v průběhu hraní hry a dvakrát už hned při načtení přihlašovací obrazovky do Windowsu. Rád bych podotknul pár věcí co tomu předcházelo.

Mám grafickou kartu MSI GTX 770, který má 2 větráky. Poslední rok(asi?) mi jeden větrák jede naprosto v pořádku, ale ten druhej dost často zaostával a byl dost slyšet. Někdy se ani neroztočil, nicméně když jste ho pak ručně roztočili, tak se pak už do vypnutí PC točil furt, i když výkonem bylo vidět, že se točí tak na 50% v porovnání s tím druhým, který je naprosto v pořádku. Po chvilce googlení jsem zjistil, že nejsem výjimka, ale že MSI asi rádo šetří na větrácích(Nebo aspoň šetřilo v případě GTX 770), protože je na netu video přesně stejnýho problému - https://www.youtube.com/watch?v=DbihgSRw5NU

Větrák jsem chtěl vyměnit už dávno, ale vzhledem k tomu, že sehnat náhradní větráky od výrobce je skoro nemožný, tak jsem to vždycky odložil na někdy jindy. Nabízí se otázka, jestli se grafická karta nepřehřívala, nicméně co jsem sledoval v průběhu roku teploty přes GPU-Z, tak vždycky dosahovaly max. 50 stupňů. Ale nevylučuji to.

Někdy se stávalo, že ten větrák na grafické kartě byl strašně slyšet a včera to bylo obzvlášť otravný. Z nějakýho důvodu jsem se rozhodl pustit "MSI Gaming App" od výrobce, kterou jsem v průběhu posledních 4 let, kdy mám tuhle sestavu, pustil snad jen v prvním týdnu co jsem tento PC koupil.. V této aplikaci lze kliknout na 3 módy - "OC mode", "Gaming mode" a "Silent mode", který Vám mají změnit takty na grafické kartě. Já klikl na "Silent mode" a od té doby se začal PC chovat nestabilně.

V době kliknutí se mi kompletně sekl PC a obrazovka mně hodila artefakty po celý obrazovce. Tak jsem restartoval PC a po načtení přihlašovací obrazovky do Windowsu hnedka znova hodila artefakty. Tak jsem najel do safe modu, odinstaloval jak "MSI Gaming App" tak i ovladače grafický karty a PC zase běžel v pořádku. Nainstaloval jsem nejnovější ovladače nvidie 388.13, restartoval PC a pustil hru(World of warcraft). Po chvilce hraní asi 5-10 minut mi nicméně obrazovka vždycky začala problikávat s tím, že "Ovladač zobrazení přestal odpovídat a byl obnoven." V popisku se pak odkazuje na Windows Kernel mode. Někdy mi dokonce hodila i artefakty a musel jsem PC restartovat. Ale nikdy BSOD.

No, došlo to až tak daleko, že mi včera místo problikávání obrazovky hodil PC rovnou BSOD. A po restartu, při načtení přihlašovací obrazovky Windowsu hodil BSOD rovnou znova. Tak jsem zase najel do safe modu, tentokrát odinstaloval nejnovější verzi ovladačů Nvidia 388.13 přes DDU(Display Driver Uninstaller) a restartoval PC. Windows v normálním režimu najel, žádný BSOD, nic, tak jsem zkusil nainstalovat starší verzi ovladačů(382.53), kterou lidi na netu popisovali jako jedny z nejstabilnějších. Nicméně po restartu PC i se staršími ovladači mi hnedka v normálním režimu vyskočil BSOD při přihlašovací obrazovce Windowsu.

V podstatě jede PC v pořádku do té doby, dokud nenainstaluji grafické ovladače na grafickou kartu. Momentálně tohle píšu v normálním režimu, Windows akorát automatickým vyhledáváním nainstaloval "Standardní grafický adaptér s rozlišením VGA", ale to je tak všechno. Plánuji kupovat novou grafickou kartu, nicméně bych chtěl poprosit, jestli lze na základě minidumpu potvrdit tuto teorii, že je chyba opravdu v grafické kartě? Aby se nestalo, že koupím novou grafickou kartu, nainstaluji ovladače a začne se dít to samé.

Předem mockrát díky za pomoc.
Přílohy
BSOD(Minidumps).rar
(318.1 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118198
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: BSOD - Po nainstalování grafických ovladačů

#2 Příspěvek od Rudy »

Zdravím!
Opravdu má problém grafika. Otázka zní, zda opravdu ovladač (nemusí být kompatibilní - vyzkoušejte jinou verzi), nebo samotná karta (50°C je ještě přijatelná teplota). Orig větrák obvykle neseženete, musíte buď koupit jiný a zaimprovizovat, nebo ho vzít z nějaké vadné karty (to mohu dělat já, když mám servis :) ).
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

Flaven
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: 06 dub 2012 18:12

Re: BSOD - Po nainstalování grafických ovladačů

#3 Příspěvek od Flaven »

Díky za pohotovou odpověď.

Jak už jsem psal výše, tak jsem zkoušel už i starší ovladače(Které dřív normálně fungovaly) a stejnak to blblo. Pravděpodobně zkusím ještě jinou verzi ovladačů, ale připadá mi, že je chyba opravdu na grafické kartě. Protože, jestli to chápu správně, tak grafická karta plně funguje až po nainstalování grafických ovladačů, že ano? Bez grafických ovladačů předpokládám nijak otestovat grafickou kartu asi nejde? I když to na první pohled totiž vypadá, že by mohla být chyba v ovladačích, tak si myslím, že by mně začala grafická karta blbnout ihned po nainstalování těch konkrétních ovladačů, což nebyl tento případ. Navíc jsem zkusil i 2 různé verze, které mi dřív bez problému fungovaly.

Momentálně když se kouknu do MSI Afterburner, tak nemůžu nijak hýbat s takty, s ničím, u všeho je 0. Předpokládám, že pracovat s tím jde pouze s pomocí nainstalovaných grafických ovladačů. Nicméně mně to aspoň stále ukazuje senzory na grafický kartě. A ty ukazují, že CPU1 - CPU4 clock skáčou průběžně z 1600 Mhz na 3700 Mhz a zpátky každejch 2-5 sekund a pokud to chápu správně, tak se grafická karta teďka ani nevyužívá. V podstatě jedu na interní grafice, když nejsou nainstalované ovladače na tu grafickou kartu. A aby takhle skákaly takty, mi moc normální nepřipadá, i kdyby ta karta teďka byla využívaná. Takže bych řekl, že je asi fakt kaput.

Je možný, že se za ten rok grafická karta opravdu přehřívala a její životnost tak drasticky klesala. A to snížení taktů přes tu "MSI Gaming app" bylo včera poslední kapkou. I přesto je mi ale záhadou, že ta appka dokázala tu grafickou kartu takhle kompletně oddělat.

Škoda, že nemám doma nějakou náhradní kartu, abych si to mohl ještě otestovat, jestli to je opravdu kartou.. Každopádně díky za potvrzení, koupím novou a budu doufat, že to zas poběží jak hodinky. ;)

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118198
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: BSOD - Po nainstalování grafických ovladačů

#4 Příspěvek od Rudy »

Stačilo by si nějakou od někoho půjčit jen na vyzkoušení. Na kartu to ale opravdu vypadá.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

Odpovědět