Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Prišiel mi zvláštny e-mail

http://www.hoax.cz

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Jednotlivé thready budou po vyřešení uzamčeny. Stejně tak ty, které budou nečinné déle než 14 dní. Vizte Pravidlo o zamykání témat. Děkujeme za pochopení.
Zpráva
Autor
KEO
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 459
Registrován: 09 črc 2004 15:41
Bydliště: Hlava, vlastna...

Re: Prišiel mi zvláštny e-mail

#16 Příspěvek od KEO »

Otvori email - pretoze moze. Pretoze sa spolieha, ze sa mu nic nestane. Lebo ludia sa socialnym inzinierstvom nechaju lahko oblafnut.
Staci napr. ze posielaju uveritelne prilohy typu - faktura ci objednavka v prilohe, atd. Niekedy je dost tazke rozlisit, ci sa jedna o korektny email, ci podvod.

Co sa tyka cloudu - tak ako hovorim, pravdepodobne ho vyuzivas a ani nevies. Pouzivas Gmail, Hotmail, Facebook...atd ? To vsetko je v cloude.
Antivirove aktualizacie vacsiny firiem detto. Aktualizacie systemu detto. Od Windows Vista a novsie mas napr. vo Windows zber roznych udajov a analyzu na serveroch Microsoftu a dalsich /Windows Defender a jeho blokovania neziaducich stranok, suborov/ + ine aj neziaduce sledovania. Nehovoriac o tabletoch a smartfonoch napr. s Androidom - to uz je skoro cisty cloud skoro vsade :D Dokonca nemusia mat ani vlastny cloud, prenajimaju si casto velke firmy cloud na serveroch sluzieb ako Akamai a pod. Posielat odtlacok suborov do cloudu je uplna prkotina. Keby systemy robili len to... :)

A klikanie ? Pozri sa, kolko ludi tu permanentne ziada kontrolu logov. Ludia klikaju kde mozu a budu klikat. Alebo sa k PC dostane niekto iny /rodina/, co budu klikat kdekolvek.
Čínske príslovie: Víno pi z pohára, vedomosti z veľkej čaše.---Hebbel: Často je treba väčšej odvahy k tomu, svoj názor zmeniť, než za ním pevne stáť.---Konfucius: Mudrc hľadá všetko v sebe, nerozumný človek všetko v druhom.---Edison: Nie je múdry ten, kto veľa vie, ale ten, kto vie, čo je treba.---Plutarchus: Nepotrebujem priateľa, ktorý prikyvuje na všetko, čo poviem. Môj tieň sa kýve častejšie.---Wang Čchung: Ak sa začneš učiť, poznáš, ako málo vieš. Ak začneš učiť iných, poznáš, aké je to ťažké poslanie.--- Michelangelo: Dokonalosť spočíva v maličkostiach, cez to všetko, nie je dokonalosť maličkosťou.---Seneca: Rozumný je ten, kto skôr premýšľa, než uverí.---O.Wilde: Starci všetkému veria. Muži o všetkom pochybujú. Mladí všetko vedia.---Konfucius: Dobrý liek chutí horko, dobrá rada drása dušu.

otter
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: 14 srp 2014 09:12

Re: Prišiel mi zvláštny e-mail

#17 Příspěvek od otter »

Ja si neznáme prílohy nikdy neotváram, dokonca ani odkazy. Ak má niekto rozum a najskôr si to dvakrát premyslí, kým klikne na každú somarinu, je za vodou. Ak nie, tak je to bohužiaľ jeho problém.
Gmail, Hotmail ani Facebook nepoužívam.
K antivírusovým aktualizáciám - ak to má väčšina antivírusov, prečo toľko obhajuješ Pandu? Ak kvôli heuristike, tak ti môžem povedať, že Avast je omnoho lepší (aj vo free verzii). Vychádzam z praxe moderátorov fóra, ktorí tvrdia to isté. A aj ja sám mám Avast a som veľmi spokojný - heuristika OK, užívateľské rozhranie OK, neviem, či môžem Avastu niečo vytknúť. Azda len to, že nekontroluje e-maily, ale na e-maily je jeden špeciálny antivírus, ktorý nemusíš ani kupovať, ani sťahovať, ani inštalovať. Nazýva sa mozog.
Aktualizácie systému - OK, ale platí to, aj keď mám lokálny účet? Pokiaľ viem, cloud je prístupný len pri microsoft účte.
Zber údajov - to isté, mám lokálny účet a tam sú možnosti Microsoftu veľmi obmedzené.
Tablety a smartfóny nemám, odtlačok prsta nevyužívam.
Znova hovorím - ak je niekto zbrklý a rýchlejšie mu idú prsty ako mozog, neochráni ho ani najlepší antivírus. Ak niekto nekliká na somariny, nemusí žiadať žiadne kontroly logov, pretože 99 % hávede si do PC stiahneš sám.
Rodina - ak už na mojom počítači je, pozerám ponad plece a kontrolujem, či nekliká na somariny.
:!: Správajte sa k tímu fóra VIRY.CZ slušne. Váš problém riešia preto, lebo chcú, nie preto, lebo musia. :!:

„Nádejou nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale istota, že niečo má zmysel - bez ohľadu na to, ako to dopadne." Václav Havel, bývalý československý prezident --------- „Nevážim si nikoho, kto dnes nie je múdrejší ako včera." Abraham Lincoln, bývalý americký prezident ---------

KEO
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 459
Registrován: 09 črc 2004 15:41
Bydliště: Hlava, vlastna...

Re: Prišiel mi zvláštny e-mail

#18 Příspěvek od KEO »

Mas typ zabezpecenia, ktore ti staci ako jednotlivcovi, ktory vie, co ma robit a co si moze dovolit. Ano, to je efektivne, pokial sa spoliehas na to sam.

Akonahle si v prostredi, ktore vyzaduje vyssiu formu zabezpecenia, ze nemozes byt pri niekom, kto ma k pocitacu pristup a musis si byt isty, ze pocitac je cisty, nemozes sa spoliehat na taketo formy zabezpecenia.
Preto sme aj zakladali vlakno o alternativach v bezpecnosti.

Sam zabezpecujem a podporujem systemy, ktore su uz pre niekoho roky mrtve /DOS, Win9x, Windows 2000 ci XP/.

Roky som mal pristup ako tu na fore, ale potom ma to prestalo bavit a zacal som rozmyslat, ci sa to neda aj inak. A dalo sa a lahsie, bezpecnejsie.

Moj pristup je, ze sa nespolieham na to, ci niekto na nieco klikne. Ale - ze dotycny nema sancu na nieco kliknut a ak na "nieco" klikne, tak sa to neaktivuje a ak sa to aktivuje, tak sa to nenainstaluje a ak sa to naninstaluje, tak to nefunguje a ak to aj funguje a spusti sa, nebude to mat ziadne nasledky a nasledna oprava je na baze vypnutia, alebo restartu systemu, kde za par sekund je vsetko ako bolo. Kde nemoze clovek nic pokazit a moze tam klikat aj male batola o 106 :)

Kde sa mozem 100 percentne spolahnut, ze aj ked je pocitac pouzivany a bez dozoru, tak ked ho zapnem ja, mam ho cisty.

Pri takomto systeme je uplne jedno, ci tam je, ci neni antivirak. Nezalezi na to. Mozem ho tam mat, ale je to tak barlicka, az zbytocna. Mozem takto pouzivat dlhu dobu /ci nechat pouzivat/ pocitac - aj klikacmi a ked k nemu po mesiacoch, ci rokoch dojdem - vyskusam schvalne najnovsie kontroly virov so slusnymi antivirmi /napr. Bitdefender, Eset, atd./ - tak vysledok je, ze nenajdu ziadnu infekciu.

Co sa tyka Pandy - je to cloud antivirus a dokaze fungovat vcelku s minimom falosnych poplachov a bez zataze na system. Pritom vie fungovat aj na velmi starych pocitacoch, kde nezatazuje. Vyhoda okamzitej detekcie sa prejavuje aj po niekolko mesacnom vypnutom PC, ked vie po prihlaseni okamzite identifikovat malware a neni zavisle na updatoch /vyhoda trebars pre mobilne spojenia/. Nehovorim, ze nie su lepsie antiviry, ale celkovo mi v mojich riesneniach Panda vyhovuje asi najviac. Pri vytvarani cloudovej statistiky je naviac velmi rychla v case, ked vznika nova infekcia a zacina sa sirit.

To je cele. Na takto zabezpecenych pocitacoh si kludne mozem spustat malware /uplne najnovsi, ze antiviry ho budu detekovat az o niekolko hodin, den, ci dni/ a nemam problem s bezpecnostou. Aj som si tak testoval realne hrozby.

Co sa tyka zberu udajov - tak od WinXP zacalo postupne komunikovanie s MS servermi. Vo WinXP este vcelku slabe, ale vsetky nove verzie uz robia analyzu systemu a uchovavaju si tieto informacie. Komunikacia s MS servermi je podstatne vyssia a neni dolezite ani, ci je to v systeme nastavene na minimum, alebo je lokalne konto. Cinska vlada zakazala od Win8.x pouzivanie na vladnych pocitacoch a Ruska vlada k tomu smeruje tiez. S kazdou novou verziou Windows je to horsie a v ramci aktualizacii sa to dostava aj do starsich verzii.

Vid
http://dsl.sk/article.php?article=18009
Čínske príslovie: Víno pi z pohára, vedomosti z veľkej čaše.---Hebbel: Často je treba väčšej odvahy k tomu, svoj názor zmeniť, než za ním pevne stáť.---Konfucius: Mudrc hľadá všetko v sebe, nerozumný človek všetko v druhom.---Edison: Nie je múdry ten, kto veľa vie, ale ten, kto vie, čo je treba.---Plutarchus: Nepotrebujem priateľa, ktorý prikyvuje na všetko, čo poviem. Môj tieň sa kýve častejšie.---Wang Čchung: Ak sa začneš učiť, poznáš, ako málo vieš. Ak začneš učiť iných, poznáš, aké je to ťažké poslanie.--- Michelangelo: Dokonalosť spočíva v maličkostiach, cez to všetko, nie je dokonalosť maličkosťou.---Seneca: Rozumný je ten, kto skôr premýšľa, než uverí.---O.Wilde: Starci všetkému veria. Muži o všetkom pochybujú. Mladí všetko vedia.---Konfucius: Dobrý liek chutí horko, dobrá rada drása dušu.

otter
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: 14 srp 2014 09:12

Re: Prišiel mi zvláštny e-mail

#19 Příspěvek od otter »

KEO píše:Mas typ zabezpecenia, ktore ti staci ako jednotlivcovi, ktory vie, co ma robit a co si moze dovolit. Ano, to je efektivne, pokial sa spoliehas na to sam.

Akonahle si v prostredi, ktore vyzaduje vyssiu formu zabezpecenia, ze nemozes byt pri niekom, kto ma k pocitacu pristup a musis si byt isty, ze pocitac je cisty, nemozes sa spoliehat na taketo formy zabezpecenia.
Preto sme aj zakladali vlakno o alternativach v bezpecnosti.
Toto je všetko o tom, či necháš cudzieho človeka manipulovať s tvojim počítačom. Ja mám na to vyhranené názory a v mnohých prípadoch doslova zakazujem rodine dotýkať sa môjho počítača, keď nie som doma. A keď som doma a rodina sa ho dotkne bez toho, aby som sa prizeral, tak sa nahnevám. Dôkladne kontrolujem, či rodina nekliká na sprostosti. Bez môjho vedomia sa do počítača nič nedostane.
KEO píše:Sam zabezpecujem a podporujem systemy, ktore su uz pre niekoho roky mrtve /DOS, Win9x, Windows 2000 ci XP/.
Windows XP vôbec nie je mŕtvy systém, na škole sa používa vo veľkom a povedal by som, že asi polovica ľudí z môjho okolia ho používa. Tie staršie systémy považujem za zriedkavé. Ale DOS? DOS je roky mŕtvy systém z 80. rokov. Ľudí, ktorí ho dnes používajú na celom svete, by si spočítal hádam na prstoch možno štyroch rúk. Samozrejme, podporovať ho môžeš, ale neviem, či je to užitočné.
KEO píše:Roky som mal pristup ako tu na fore, ale potom ma to prestalo bavit a zacal som rozmyslat, ci sa to neda aj inak. A dalo sa a lahsie, bezpecnejsie.

Moj pristup je, ze sa nespolieham na to, ci niekto na nieco klikne. Ale - ze dotycny nema sancu na nieco kliknut a ak na "nieco" klikne, tak sa to neaktivuje a ak sa to aktivuje, tak sa to nenainstaluje a ak sa to naninstaluje, tak to nefunguje a ak to aj funguje a spusti sa, nebude to mat ziadne nasledky a nasledna oprava je na baze vypnutia, alebo restartu systemu, kde za par sekund je vsetko ako bolo. Kde nemoze clovek nic pokazit a moze tam klikat aj male batola o 106 :)
Tento prístup podporuje hlúpych ľudí, ktorí klikajú ostošesť na všetko. Treba hlupákom do hlavy natĺcť, že jednoducho nemajú klikať na všetko, čo vidia. A ak už kliknú, je to ich problém a potom nemajú vyplakávať.
KEO píše:Kde sa mozem 100 percentne spolahnut, ze aj ked je pocitac pouzivany a bez dozoru, tak ked ho zapnem ja, mam ho cisty.
Na sto percent sa nemôžeš podľa mňa nikdy spoľahnúť. Na 99,9999999999 % áno, ale nikdy nie na sto percent. Vždy tam nejaké to malé riziko je.
KEO píše:Pri takomto systeme je uplne jedno, ci tam je, ci neni antivirak. Nezalezi na to. Mozem ho tam mat, ale je to tak barlicka, az zbytocna. Mozem takto pouzivat dlhu dobu /ci nechat pouzivat/ pocitac - aj klikacmi a ked k nemu po mesiacoch, ci rokoch dojdem - vyskusam schvalne najnovsie kontroly virov so slusnymi antivirmi /napr. Bitdefender, Eset, atd./ - tak vysledok je, ze nenajdu ziadnu infekciu.
A vieš, čo sa stane? Klikač sa rozblázni, klikne na všetko čo nájde a nechtiac dá formátovať C alebo ti povypína všetky opatrenia, čo si si nainštaloval.
KEO píše:Co sa tyka Pandy - je to cloud antivirus a dokaze fungovat vcelku s minimom falosnych poplachov a bez zataze na system. Pritom vie fungovat aj na velmi starych pocitacoch, kde nezatazuje. Vyhoda okamzitej detekcie sa prejavuje aj po niekolko mesacnom vypnutom PC, ked vie po prihlaseni okamzite identifikovat malware a neni zavisle na updatoch /vyhoda trebars pre mobilne spojenia/. Nehovorim, ze nie su lepsie antiviry, ale celkovo mi v mojich riesneniach Panda vyhovuje asi najviac. Pri vytvarani cloudovej statistiky je naviac velmi rychla v case, ked vznika nova infekcia a zacina sa sirit.

To je cele. Na takto zabezpecenych pocitacoh si kludne mozem spustat malware /uplne najnovsi, ze antiviry ho budu detekovat az o niekolko hodin, den, ci dni/ a nemam problem s bezpecnostou. Aj som si tak testoval realne hrozby.
Prax skúsených členov fóra hovorí o niečom inom. Je rýchla, nezaťažuje systém, ale najdôležitejšia je heuristika. Databáza sa môže aktualizovať neviem ako často denne a neviem ako rýchlo, ale pokiaľ nie je databáza kvalitná, antivírus je ti ešte stále na nič.
KEO píše:Co sa tyka zberu udajov - tak od WinXP zacalo postupne komunikovanie s MS servermi. Vo WinXP este vcelku slabe, ale vsetky nove verzie uz robia analyzu systemu a uchovavaju si tieto informacie. Komunikacia s MS servermi je podstatne vyssia a neni dolezite ani, ci je to v systeme nastavene na minimum, alebo je lokalne konto.
Mne to neprekáža. Myslíš si, že monitorujú každého používateľa zvlášť? Ukladá sa to do priečinkov a v prípade potreby si niečo pozrú. A komu to prekáža, tuším sa dá systém nastaviť tak, aby sa to neodosielalo. Na internete som videl nejaké návody.
KEO píše:Cinska vlada zakazala od Win8.x pouzivanie na vladnych pocitacoch a Ruska vlada k tomu smeruje tiez.
To vôbec nie je záležitosťou informatiky. Druhá studená vojna, čo narobíš.
Naposledy upravil(a) otter dne 08 úno 2016 17:27, celkem upraveno 1 x.
:!: Správajte sa k tímu fóra VIRY.CZ slušne. Váš problém riešia preto, lebo chcú, nie preto, lebo musia. :!:

„Nádejou nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale istota, že niečo má zmysel - bez ohľadu na to, ako to dopadne." Václav Havel, bývalý československý prezident --------- „Nevážim si nikoho, kto dnes nie je múdrejší ako včera." Abraham Lincoln, bývalý americký prezident ---------

KEO
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 459
Registrován: 09 črc 2004 15:41
Bydliště: Hlava, vlastna...

Re: Prišiel mi zvláštny e-mail

#20 Příspěvek od KEO »

Toto je všetko o tom, či necháš cudzieho človeka manipulovať s tvojim počítačom.
A kto hovori, ze sa to tyka len cudzich ludi a len jedneho pocitaca ? Rodina ti na tvoje nadavky moze kaslat a tak isto, nemusi byt ziaduce, aby vsetci mali svoje pocitace /napr. sa nepomestis, atd/. Alebo si pocitac kupil niekto z rodiny a je to jeho, atd. Ale vobec nemusi ist o rodinne pocitace.
Tento prístup podporuje hlúpych ľudí, ktorí klikajú ostošesť na všetko. Treba hlupákom do hlavy natĺcť, že jednoducho nemajú klikať na všetko, čo vidia. A ak už kliknú, je to ich problém a potom nemajú vyplakávať.
V zivote su situacie, ked si tento pristup nemoze clovek dovolit. A ze ich je vela...
A vieš, čo sa stane? Klikač sa rozblázni, klikne na všetko čo nájde a nechtiac dá formátovať C alebo ti povypína všetky opatrenia, čo si si nainštaloval.
Kludne to robit moze. I tak mu to nepomoze :)
Prax skúsených členov fóra hovorí o niečom inom. Je rýchla, nezaťažuje systém, ale najdôležitejšia je heuristika. Databáza sa môže aktualizovať neviem ako často denne a neviem ako rýchlo, ale pokiaľ nie je databáza kvalitná, antivírus je ti ešte stále na nič.
Stale hovorim, ze Panda
MNE vyhovuje, pre moje riesenia
. Je to uplne jedno - pouzivam podobne riesenia aj bez Pandy, aj s Esetom aj uplne bez antiviru. A vsetky su ciste.
Čínske príslovie: Víno pi z pohára, vedomosti z veľkej čaše.---Hebbel: Často je treba väčšej odvahy k tomu, svoj názor zmeniť, než za ním pevne stáť.---Konfucius: Mudrc hľadá všetko v sebe, nerozumný človek všetko v druhom.---Edison: Nie je múdry ten, kto veľa vie, ale ten, kto vie, čo je treba.---Plutarchus: Nepotrebujem priateľa, ktorý prikyvuje na všetko, čo poviem. Môj tieň sa kýve častejšie.---Wang Čchung: Ak sa začneš učiť, poznáš, ako málo vieš. Ak začneš učiť iných, poznáš, aké je to ťažké poslanie.--- Michelangelo: Dokonalosť spočíva v maličkostiach, cez to všetko, nie je dokonalosť maličkosťou.---Seneca: Rozumný je ten, kto skôr premýšľa, než uverí.---O.Wilde: Starci všetkému veria. Muži o všetkom pochybujú. Mladí všetko vedia.---Konfucius: Dobrý liek chutí horko, dobrá rada drása dušu.

otter
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: 14 srp 2014 09:12

Re: Prišiel mi zvláštny e-mail

#21 Příspěvek od otter »

KEO píše:A kto hovori, ze sa to tyka len cudzich ludi a len jedneho pocitaca ? Rodina ti na tvoje nadavky moze kaslat a tak isto, nemusi byt ziaduce, aby vsetci mali svoje pocitace /napr. sa nepomestis, atd/. Alebo si pocitac kupil niekto z rodiny a je to jeho, atd. Ale vobec nemusi ist o rodinne pocitace.
Rodina mi na moje nadávky môže kašľať, ale nekašle. Počítač síce kúpila rodina, ale tak dajako som si ho prisvojil a vládnem nad ním ja. Vôbec nemusia mať všetci svoje počítače. My máme v domácnosti jeden, spravujem ho ja a keď na ňom práve nie som, môže prísť rodina. Samozrejme, pozerám sa ponad plece. S tými cudzími ľuďmi a rodinnými počítačmi si to ako myslel?
KEO píše:V zivote su situacie, ked si tento pristup nemoze clovek dovolit. A ze ich je vela...
Príklad?
KEO píše:Kludne to robit moze. I tak mu to nepomoze :)
To je diskutabilné. Predpokladajme, že náš klikač je absolútny debil a nerozmýšľa nad tým, čo robí. OK, sformátuje C, ty máš zálohu. Máš zálohu dát na externom pamäťovom médiu? Klikač zbadá USBčko, strčí do počítača a sformátuje aj to. Máš zálohu v cloude, alebo na nejakom serveri? Klikač ti pri nejakej svojej akcii vymaže všetky dáta z toho. Klikač ti vypne všetky ochrany, urobí z PC ľahký cieľ, dostane sa ti doňho spyvér, prekopíruje ti dáta na PC niekde v Senegale a máš po chlebe. Riešenie? Nepúšťať na PC klikača.
KEO píše:Stale hovorim, ze Panda MNE vyhovuje, pre moje riesenia Je to uplne jedno - pouzivam podobne riesenia aj bez Pandy, aj s Esetom aj uplne bez antiviru. A vsetky su ciste.
Ak máš alternatívne metódy zabezpečenia, môže ti byť dobrý aj Windows Defender, prípadne žiadny antivírus. Ale ak sa v tom niekto nevyzná, radšej sa uchýli k preferovaným metódam zabezpečenia. A tam sú vhodnejšie lepšie antivírusy - ak free tak Avast, Avira. Ak platené, tak Norton, Kaspersky, BitDefender. Všetko je to o tom, či sa majiteľ PC vyzná v zabezpečení. A ja stále tvrdím, že alternatívne metódy zabezpečenia vôbec nie sú potrebné, stačí používať mozog a neklikať na každú somarinu.
:!: Správajte sa k tímu fóra VIRY.CZ slušne. Váš problém riešia preto, lebo chcú, nie preto, lebo musia. :!:

„Nádejou nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale istota, že niečo má zmysel - bez ohľadu na to, ako to dopadne." Václav Havel, bývalý československý prezident --------- „Nevážim si nikoho, kto dnes nie je múdrejší ako včera." Abraham Lincoln, bývalý americký prezident ---------

KEO
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 459
Registrován: 09 črc 2004 15:41
Bydliště: Hlava, vlastna...

Re: Prišiel mi zvláštny e-mail

#22 Příspěvek od KEO »

S tými cudzími ľuďmi a rodinnými počítačmi si to ako myslel?
Byvas s rodinou a dozeras na PC. Pekne. A co ked mas vacsiu rodinu ? A mas napr. rodicov, co nicomu nerozumeju a rozumiet nechcu, alebo sa boja, ze tomu pocitacu nieco zle urobia a tak ho radsej nebudu pouzivat ? A ked byvaju daleko ? To im budes stale hladiet cez plece, aj ked si otec, sestra, brat budu pozerat svoj internetbanking, alebo sukromnu postu ? Asi nie... Detto to neplati napr. ze ak ta kamarat poziada o zabezpecenie pocitaca, ci zdielas pocitace s cudzimi ludmi napr. v praci.

Priklad situacie - ked sa tazko odmieta:
- napr. rodinny prislusnik vyssie hierarchicky postaveny
- majitel pocitaca
- v praci sef, nadriadeny
- zakaznik
- atd, atd, atd

Je vela situacii, ked je odmietnutie vacsi problem, ako nejaky dohlad nad PC.
OK, sformátuje C, ty máš zálohu.
Nech si formatuje. Potom mu pocitac nebude fungovat. Ked ho vypne a zapne - tak bude vsetko take, ake to bolo. Nezavirene, neposkodene. :D
Máš zálohu dát na externom pamäťovom médiu? Klikač zbadá USBčko, strčí do počítača a sformátuje aj to.
Zalohy nepovalujem pri PC a toto hrozit nemoze. Naviac na vsetko dolezite je dobre mat viacero zaloh na viacero mediach. Znicenie jedneho media tym nic neohrozi.
Máš zálohu v cloude, alebo na nejakom serveri? Klikač ti pri nejakej svojej akcii vymaže všetky dáta z toho.
Cloudy maju ochrany pri vymazani sa daju vratit spat data a okrem toho pouzivaju sifrovanie a pristupove hesla, overovanie. K niecomu takemu sa len tak nedostanes, pokial nemas heslo ako NBU :)
Znovu opakujem, mozem nechat robit klikacov cokolvek na PC.
A ja stále tvrdím, že alternatívne metódy zabezpečenia vôbec nie sú potrebné, stačí používať mozog a neklikať na každú somarinu.
Kedze pracujem v oblasti pocitacov aj ich zabezpecnia dost dlho, dovolim si tvrdit, ze podobne vyhlasenia pocuvam casto a uroven zabezpecnia pocitacov a dat je ich majitelmi precenovana. Ty sa mozes spoliehat na seba, ak ti to staci. Mne to nestaci a nemozem sa spoliehat na seba, ze budem vsade a kazdemu stat za chrbtom.
Ak máš alternatívne metódy zabezpečenia, môže ti byť dobrý aj Windows Defender, prípadne žiadny antivírus.
V tom pripade mi vyhovuje radsej ziadny antivirus, ako Windows Defender. Pre moje riesenia. Windows Defender je zavisly od automatickych aktualizacii systemu a tie su pre mna kontraproduktivne.
Čínske príslovie: Víno pi z pohára, vedomosti z veľkej čaše.---Hebbel: Často je treba väčšej odvahy k tomu, svoj názor zmeniť, než za ním pevne stáť.---Konfucius: Mudrc hľadá všetko v sebe, nerozumný človek všetko v druhom.---Edison: Nie je múdry ten, kto veľa vie, ale ten, kto vie, čo je treba.---Plutarchus: Nepotrebujem priateľa, ktorý prikyvuje na všetko, čo poviem. Môj tieň sa kýve častejšie.---Wang Čchung: Ak sa začneš učiť, poznáš, ako málo vieš. Ak začneš učiť iných, poznáš, aké je to ťažké poslanie.--- Michelangelo: Dokonalosť spočíva v maličkostiach, cez to všetko, nie je dokonalosť maličkosťou.---Seneca: Rozumný je ten, kto skôr premýšľa, než uverí.---O.Wilde: Starci všetkému veria. Muži o všetkom pochybujú. Mladí všetko vedia.---Konfucius: Dobrý liek chutí horko, dobrá rada drása dušu.

otter
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: 14 srp 2014 09:12

Re: Prišiel mi zvláštny e-mail

#23 Příspěvek od otter »

KEO píše:Byvas s rodinou a dozeras na PC. Pekne. A co ked mas vacsiu rodinu ? A mas napr. rodicov, co nicomu nerozumeju a rozumiet nechcu, alebo sa boja, ze tomu pocitacu nieco zle urobia a tak ho radsej nebudu pouzivat ? A ked byvaju daleko ? To im budes stale hladiet cez plece, aj ked si otec, sestra, brat budu pozerat svoj internetbanking, alebo sukromnu postu ? Asi nie... Detto to neplati napr. ze ak ta kamarat poziada o zabezpecenie pocitaca, ci zdielas pocitace s cudzimi ludmi napr. v praci.
Ak by som mal väčšiu rodinu, platilo by vlastne to isté. Mal by som jeden počítač, spravoval by som ho ja a keď by si pri počítač sadol iný člen rodiny, dozeral by som naňho. Mám rodičov, ktorí sa počítačom veľmi nerozumejú, a v prvom rade sú veľmi zvedaví. To je zlá kombinácia, ale keď dozerám, nič sa prakticky nestane, len ma z tej nevedomosti sem tam trafí šľak. Rodičia vlastný internetbanking nemajú (hádam od starých ľudí nečakáš, že budú používať internetbanking, ten nemám ani ja a nepoznám nikoho, kto by ho používal). Súkromná pošta - detto, nemajú e-mailové schránky. Tú mám iba ja. Sestra, brat - to nehrozí, nemám. Ak by aj internetbanking mali, v našej rodine si heslá netajíme, takže aj ja pokojne pred zrakom rodičov naťukám svoje e-mailové heslo. Hádam sa nebudem báť, že mi tam rodičia vlezú, alebo čo. Čo sa týka práce - nemám ju, ale keby som mal, asi by som mal pracovný počítač a čo sa s ním stane, je mi prakticky jedno. Ak sa pokazí, nový by kúpil šéf. To dá rozum. Ak by rodičia bývali ďaleko, hádam by mali vlastné počítače a na nich by mohli klikať ostošesť, lebo mňa by sa to netýkalo. Ale to nehrozí, oni s počítačom vôbec nevedia robiť. Kamarát ma požiada o zabezpečenie - to som troška nepochopil.
KEO píše:- napr. rodinny prislusnik vyssie hierarchicky postaveny
- majitel pocitaca
V mojom prípade v jednej osobe. PC kúpili rodičia (vyššie hierarchicky postavení) a kontrolujem a rozkazujem aj im. Nevidím v tom žiadny problém.
KEO píše:- v praci sef, nadriadeny
Prácu nemám, ak by som mal, bolo by mi jedno, čo spraví s mojim pracovným počítačom šéf, lebo je to pracovný PC a ten by zaplatila firma. Neukladám si doňho dôležité osobné dáta.
KEO píše:- zakaznik
V mojom prípade žiadny zákazník nie je. Skús definovať presnejšie.
KEO píše:Je vela situacii, ked je odmietnutie vacsi problem, ako nejaky dohlad nad PC.
To je vec toho, aké pravidlá nastavíš ľuďom, ktorí takisto používajú PC. Je potrebné, aby uznali, že tu šéfujem ja, a aby sa podľa toho aj správali. Ja sa v tom PC najlepšie vyznám a ja najlepšie viem, čo je preň dobré. V mojom prípade odmietnutie nehrozí.
KEO píše:Nech si formatuje. Potom mu pocitac nebude fungovat. Ked ho vypne a zapne - tak bude vsetko take, ake to bolo. Nezavirene, neposkodene. :D
Zalohy nepovalujem pri PC a toto hrozit nemoze. Naviac na vsetko dolezite je dobre mat viacero zaloh na viacero mediach. Znicenie jedneho media tym nic neohrozi.
Cloudy maju ochrany pri vymazani sa daju vratit spat data a okrem toho pouzivaju sifrovanie a pristupove hesla, overovanie. K niecomu takemu sa len tak nedostanes, pokial nemas heslo ako NBU :)
Znovu opakujem, mozem nechat robit klikacov cokolvek na PC.
Dáta si ochrániš pred zničením, ale ochrániš si ich aj pred ukradnutím (zneužitím)? Klikač ti povypína ochranu, ktorú si si nastavil, urobí ti z PC ľahký cieľ, potom bude odušu klikať, až ti stiahne do PC nejakého trojana, backdoor, alebo spyvér, a haker ti prekopíruje dáta na PC niekde v Senegale.
KEO píše:Kedze pracujem v oblasti pocitacov aj ich zabezpecnia dost dlho, dovolim si tvrdit, ze podobne vyhlasenia pocuvam casto a uroven zabezpecnia pocitacov a dat je ich majitelmi precenovana. Ty sa mozes spoliehat na seba, ak ti to staci. Mne to nestaci a nemozem sa spoliehat na seba, ze budem vsade a kazdemu stat za chrbtom.
To je už tvoja vec. V zásade existujú štyri metódy zabezpečenia.
1. antivírusová, spoliehaš sa na to, že antivírus ťa ochráni. Ak ale zbesilo klikáš na všetko, neochráni ťa ani ten najlepší.
2. alternatívna, nastavíš si všelijako krkolomne Windows, antivírus máš ako barličku. Dobrá, ale zložitá na nastavovanie.
3. rozumová, neklikáš na všetko, čo sa pohne, a dávaš si pozor na to, či naozaj tú prílohu otvoríš.
4. kombinovaná, možno najlepšia. Absolútne najlepšia kombinácia podľa mňa je kombinácia rozumovej a antivírusovej. Antivírus nejaký ľahší, napríklad Avast, ten je dobrý, a pritom free. Skvelý doplnok, ak rozmýšľaš nad tým, na čo klikneš.
KEO píše:V tom pripade mi vyhovuje radsej ziadny antivirus, ako Windows Defender. Pre moje riesenia. Windows Defender je zavisly od automatickych aktualizacii systemu a tie su pre mna kontraproduktivne.
Tak čo ja viem, McAfee, alebo pre mňa za mňa ClamWin. Skrátka, ak máš alternatívne zabezpečenie, antivírus nemusíš používať. Problém je, že je to veľmi zložité na nastavovanie a v zásade nepotrebné, ak rozmýšľaš nad tým, na čo klikneš a dávaš pozor na to, kto sa k počítaču priblíži.
:!: Správajte sa k tímu fóra VIRY.CZ slušne. Váš problém riešia preto, lebo chcú, nie preto, lebo musia. :!:

„Nádejou nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale istota, že niečo má zmysel - bez ohľadu na to, ako to dopadne." Václav Havel, bývalý československý prezident --------- „Nevážim si nikoho, kto dnes nie je múdrejší ako včera." Abraham Lincoln, bývalý americký prezident ---------

KEO
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 459
Registrován: 09 črc 2004 15:41
Bydliště: Hlava, vlastna...

Re: Prišiel mi zvláštny e-mail

#24 Příspěvek od KEO »

OTTER - tvoja rodina je tvoja rodina. V kazdej je to inak. To nema vyznam rozoberat.

Pracu nemas a mas o nej skreslene predstavy /to je len jedna z variant co popisujes/. Servisny zasah a oprava nieco stoji. Kludne sa vo firmach stava, ze ludia maju zavirene pocitace, pripadne poskodene a musia na nich robit a ich sefa to nezaujima a berie opak ako vyhovorky. Potom mas ty ako pracovnik problem a z virtualneho sa moze stat aj existencny, ak ta sef vyhodi len preto, ze sa mu zda, ze nestihas. To je len idealizmus, ze takto by to malo fungovat.
Dáta si ochrániš pred zničením, ale ochrániš si ich aj pred ukradnutím (zneužitím)? Klikač ti povypína ochranu, ktorú si si nastavil, urobí ti z PC ľahký cieľ, potom bude odušu klikať, až ti stiahne do PC nejakého trojana, backdoor, alebo spyvér, a haker ti prekopíruje dáta na PC niekde v Senegale.
1/ ziadnu ochranu nevypne
2/ ak ju vypne, tak si len mysli, ze ju vypol
3/ nech si len stahuje backdoory, spyver a trojany. V 99 percentach sa neaktivuju. A v jednom percente, co sa aj aktivuju, pripadne mu ukazem, ako si ich aktivuje - aj tak sa nic nedeje. Ked zapnem zabezpeceny pocitac, tak je uz bez nich.
4/ prekopiruje data niekde v Senegale.... Ano, to teoreticky moze. A potom musi vynajst kvantovy pocitac, ktorym bude luskat tie sifrovane data. :)
Čínske príslovie: Víno pi z pohára, vedomosti z veľkej čaše.---Hebbel: Často je treba väčšej odvahy k tomu, svoj názor zmeniť, než za ním pevne stáť.---Konfucius: Mudrc hľadá všetko v sebe, nerozumný človek všetko v druhom.---Edison: Nie je múdry ten, kto veľa vie, ale ten, kto vie, čo je treba.---Plutarchus: Nepotrebujem priateľa, ktorý prikyvuje na všetko, čo poviem. Môj tieň sa kýve častejšie.---Wang Čchung: Ak sa začneš učiť, poznáš, ako málo vieš. Ak začneš učiť iných, poznáš, aké je to ťažké poslanie.--- Michelangelo: Dokonalosť spočíva v maličkostiach, cez to všetko, nie je dokonalosť maličkosťou.---Seneca: Rozumný je ten, kto skôr premýšľa, než uverí.---O.Wilde: Starci všetkému veria. Muži o všetkom pochybujú. Mladí všetko vedia.---Konfucius: Dobrý liek chutí horko, dobrá rada drása dušu.

Zamčeno