Díval jsem se na obsah souboru, co jste sem umístila, a řekl bych, že Bohové jsou nám (a hlavně vám) nakloněni. Disk vypadá formátován souborovým systémem FAT32 s poškozeným prvním sektorem. První sektor je pro tento souborový systém velmi důležitý, protože obsahuje zásadní informace, bez kterých se tento souborový systém neobejde. Naštěstí jednou z dobrých vlastností FAT32 je, že uchovává kopii prvního sektoru právě pro ty případy, že se něco nepovede. Tato kopie vypadá neporušená (nekontroloval jsem to do hloubky, ale zdá se, že údaje v ní dávají smysl), tudíž by mělo stačit tuto záložní kopii prvního sektoru umístit na správné místo (přepsat ten poškozený) a vše by mělo být v pořádku.
Když jsem se s tímto problémem sektal minule, tak po nahrazení prvního sektoru sice na externí disk přistupovat nešlo, ale programy jako Recuva už dokázaly zachránit všechna data (aspoň podle reportu uživatele).
K obnovení obsahu prvního sektoru ze zálohy by měl dobře posloužit prográmek, jehož grafické rozhraní ukazuje následující obrázek.
Postup použití je následující (začátek se dost podobá postupu zveřejněnému o pár příspěvků výše):
* v řádku
Písmeno disku vyberte písmeno, pod kterým máte externí disk připojený. Opět jsou v seznamu zobrazena jen písmena právě připojených diskových jednotek. Pro aktualizaci tohoto seznamu slouží tlačítko
Obnovit.
* Tlačítkem
Test FAT32 se pgorámek pokusí rozhodnout, zda je zadaný disk formátován souborovým systémem FAT32. Algoritmus kontroly není moc důsledný, ale pro naše účely by měl bohatě stačit. Prográmek v podstatě zjistí, zda se na správném místě nachází záložní kopie prvního sektoru disku. Výsledek tohoto hledání je barevně a texstově zobrazen na panelu pod tlačítkem
Test FAT32. Žlutá barva znamená, že test ještě nebroběhl, nebo skončil chybou. Zelená barva značí, že zadaný disk je opravdu formátován systémem FAT32 (a tedy že pokus o obnovu je možný), červená barva indikuje, že cílový disk pravděpodobně není formátován systémem FAT32, nebo je tak poškozený, že to prográmek nedokáže rozhodnout. Ve vašem případě by se měla objevit barva zelená.
* Pokud test proběhne úspěšně, mělo by být možné stisknout tlačítko
Obnovit ze zálohy, které provede vlastní přepis prvního sektoru jeho záložní kopií. Metodu zápisu ovlivňují dvě zaškrtávací políčka pod panelem zobrazujícím výsledek testu. Nemusíte s nimi nic dělat. Jejich aktuální nastavení instruuje prográmek, aby zápis provedl jednak "slušně" (systém jej vidí a změna se projeví až za určitou dobu, nebo po bezpečném odpojení disku), druhak "neslušně" (změna není ze systému vidět, ale projeví se i tehdy, když disk odpojíte násilně). Úspěch zápisu by měl program signalizovat zobrazením informace o tom, že operace byla úspěšná.
Prográmek asi není nutné spouštět jako správce, alespoň když jsem jej testoval na mé flashce, tak to potřeba nebylo. Na druhou stranu se tím nic moc nezkazí.
Pokud se operace zdaří a obsah na disku stále nebude přístupný, je možné vyzkoušet následující postupy:
* disk odpojit, restartovat počítač a disk znovu připojit,
* disk připojit k počítači, kde ještě nebyl nikdy připojen,
* použít program Recuva či jemu podobné.
Závěrem jen můžu dodat, že doufám, že vše bude fungovat.