Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

ESS 9 a novy vzhled

Moderátoři: james008, JaRon, Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
HolyK
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: 28 úno 2016 15:15

ESS 9 a novy vzhled

#1 Příspěvek od HolyK »

Zdravím,

před pár týdny jsem přešel z ESS 8 na ESS 9 a začal prozkoumávat nové UI a funkcionality. Na úvod musím říct, že DEVové se činili, do detailu tady nebudu zacházet, ale pár drobků z předchozí verze bylo dotáhnuto k dokonalosti. Například FW dotaz v interaktivním režimu při vytváření pravidla automaticky předvyplní "Trusted network" pokud je spojení právě v rámci lokální sítě, atd. Rychlost scanu výměnných médií a archivů mne připadá svižnější (možná jen subjektivní pocit). HIPS konečně nedělá v určitých situacích nepořádek. Ochranu bankovnictví beru spíše jako bonus pro "BUFU" uživatele (rodina již aktivně používá).

Chválím i nový material design, menu je pěkně minimalistické, čisté a přehledné. Po úvodním zvolání "ježiš co to je?" jsem si jej během pár minut oblíbil a rychle si zvykl. Design se povedl a světlá varianta je určitě lepší než tmavá, kterou jsem viděl v některé z alfa/beta/server verzí.


Co je ovšem (velmi) špatně a čemu nový vzhled rozhodně nesvědčí je UI firewallových pravidel, to je jedna velká hrůza. Pokusím se popsat proč:

- UI si nepamatuje velikost okna a šířku jednotlivých sloupců, čili pokaždé je třeba ručně roztáhnout sloupec se jménem a aplikací, aby člověk vůbec viděl k čemu který řádek patří. Je to opravdu opruz. Kdyby se alespoň šířka sloupců dynamicky roztáhla při maximalizovaném okně, ale ne, vše zůstane stejně úzké a na pravé straně vznikne půl obrazovky prázdný sloupec.

- Staré UI fungovalo na principu grupování dle aplikace, tedy velmi rychle se dalo zjistit jaké pravidla která aplikace má která pravidla. Rozumím, že nový systém funguje na principu IP tables, čili případné spojení "propadá" pravidlama zvrchu dolu a proto tedy nelze použít ono grupování pro primární view. Na druhou stranu ale nevidím důvod, proč by nemohlo být k dispozici tlačítko, pomocí kterého člověk přepne UI právě do pohledu z aplikací. Funkce přesouvání pravidel by byla samozřejmě v tomto pohledu nedostupná, ale podstatně by to ulehčilo administraci pravidel právě z pohledu aplikací... Klasický scénář je, že hledám příčinu nefunkčnosti té či oné aplikace a podezřívám chybné pravidlo. V základním pohledu jsou pravidla pro danou aplikaci rozházena v celém seznamu (tak jak byla postupně přidávána), přepnutí do zobrazení z pohledu aplikace (se stromovou strukturou, tak jako tomu bylo v ESS 8 a nižší) velmi rychle najdu danou aplikaci a všemi pravidly pohromadě.

- Chybí ikona aplikace. Jasně a stručně. Drtivá většina aplikací má binárky pojmenované všemožně takže funkce vyhledávání je spíše formou pokus-omyl, případně člověk nejdříve musí dohledat jak se vlastně jmenuje exe oné appky a až pak jít hledat do FW pravidel. Proč toto bylo v nové verzi odstraněno? Důvod, že by to "kazilo" vzhled neberu, na prvním místě je přece funkcionalita. Ikony běžně používaných aplikací je uživateli dobře známa a je to velmi rychlý způsob jak dohledat potřebné pravidlo.

- Chybí možnost řazení či filtrování. Proč nelze seřadit FW seznam dle akce (allow/deny), profilu, směru, aplikace, atd? Není zde ani možnost nějakého lepšího filtrování. Ne, search políčko na to opravdu nestačí. Přitom stačí tak málo ... ikonka pro filtr vpravo nahoře, po kliknutí se pod hlavičkou tabulky rozbalí nový řádek do kterého lze vepsat potřebný string (v případně aplikace, cesty, profilu) a u některých sloupečků mít prostě na výběr (Allow/Deny, Enabled/Disabled, In/Out, ... atd.). Opět samozřejmě při aktivním filtru by nebylo k dispozici řazení pravidel.

- No a snad poslední věc, co mne trošku vadí je to, jak složitě se člověk dostává do seznamu pravidel. V předchozí verzi to bylo tuším "Síť, firewall, Pravidla". V nové verzi jsem nenašel přímý proklik, takže musím do rozšířeného nastavení (F5), zadat heslo (!!), následně vybrat Firewall a až pak "Edit" někde uprostřed nastavení u pravidel. Zmíněné heslo je taktéž na palici. V ESS 8 bylo třeba zadat heslo až při provedení nějaké změny a její uložení. V ESS9 to chce heslo pokaždé, protože se jde přes advanced setup. Proč? Mám takové tušení, že mi uniká nějaké šikovně schované tlačítko nebo klávesová zkratka, pomocí které(ho) se dostanu přímo do pravidel. Pokud tomu tak je, tak se prosím podělte. Pokud ne, tak to berte jako nápad k vylepšení.

No, to asi tak všechno z těch podstatných věcí. Co jsem se díval na zahraniční fora, tak nejsem sám, komu se nová správa FW pravidel nelíbí. IP tables-like řešení je fajn, ale je třeba si uvědomit, že na linuxu/unixu si to člověk oGREPuje nebo prostě jináč vyfiltruje, ale to prostě v ESS UI nelze a proto je správa spíše za trest :/ Pevně věřím, respektive doufám, že s tímto autoři brzy něco udělají.

Až na výše zmíněné jsem s ESS 9 spokojen, je vidět, že autoři se o své dítko starají a přinášejí stále nové funkcionality.

Aleš

Buchtič_ESET
Technik
Technik
Příspěvky: 126
Registrován: 03 říj 2013 12:50
Kontaktovat uživatele:

Re: ESS 9 a novy vzhled

#2 Příspěvek od Buchtič_ESET »

Dobrý den,
děkujeme za pochvalu. Poprosím vás, abyste své relevantní připomínky umístil do naší továrny nápadů, kterou naleznete na adrese: https://esetcz.uservoice.com/

HolyK
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: 28 úno 2016 15:15

Re: ESS 9 a novy vzhled

#3 Příspěvek od HolyK »

Ok, je to tam.

orhore
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: 15 srp 2011 16:39

Re: ESS 9 a novy vzhled

#4 Příspěvek od orhore »

HolyK píše:Zmíněné heslo je taktéž na palici. V ESS 8 bylo třeba zadat heslo až při provedení nějaké změny a její uložení. V ESS9 to chce heslo pokaždé, protože se jde přes advanced setup. Proč?.
Tak proč si to heslo jednoduše nevypneš? Pokud by měl nějaký škodlivý software změnit nastavení v ESS, tak by se člověk měl zamyslet hlavně nad sebou. Ale chápu, že chceš mít jistotu.

Když už je řeč o vzhledu, tak bohužel ve verzi 9 se nechali vývojáři příliš unést dotykovým ovládáním, takže se v nastavení roluje, roluje a roluje, až se kouří z myšky. Je to prostě roztahané jak kráva - bez urážky. Osobně bych byl pro volbu vzhledu už při instalaci - ovládání dotykové - ovládání myší.

Odpovědět