Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Pískanie v počítači

Moderátoři: Rudy, Moderátoři

Pravidla fóra
Jednotlivé thready budou po vyřešení uzamčeny. Stejně tak ty, které budou nečinné déle než 14 dní. Vizte Pravidlo o zamykání témat. Děkujeme za pochopení.
Odpovědět
Zpráva
Autor
otter
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: 14 srp 2014 09:12

Pískanie v počítači

#1 Příspěvek od otter »

Zdravím, mám taký zaujímavý problém. V poslednom čase sa mi už dvakrát stalo, že som začul akési pískanie. Nepravidelný piskot, nie veľmi hlučný. Prvýkrát sa mi to stalo zhruba pred týždňom, možno dvomi, presne neviem, ale určite to už bolo v tomto roku. Napadlo mi, že je to azda z počítača, tak som sa k nemu naklonil, no pískanie som nepočul. Ono to však možno bolo aj tým, že keď som sa naklonil k počítaču, bol som bližšie k ventilátoru v zdroji, ktorý svojim hlukom možno prerušil to pískanie. Tak som sa vrátil do kresla, no pískanie som po chvíli znova počul. Po asi 10 sekundách to prestalo, celkovo celý incident trval zhruba pol minúty. Dnes sa to stalo druhý raz. Tentoraz si myslím, že som pískanie počul, aj keď som sa priblížil k počítaču a bolo silnejšie. Zdalo sa mi, akoby som pískanie mohol vyvolať tým, že som pohýbal myšou, ale myslím si, že to sa mi naozaj iba zdalo. Opäť to utíchlo asi po 30 sekundách. S PC inak nemám žiaden problém, ale trocha sa obávam, či by to v budúcnosti nemohlo spôsobiť poruchu. Na internete som našiel všeličo ohľadne pískania, väčšinou tam písali, že pískajú cievky na základných doskách. Jeden človek tam písal, že najčastejšie na doskách značky ASRock, čo je značka aj mojej základnej dosky. Neviem, čo si mám o tom celom myslieť. Najhoršie je (a teraz sa mi asi budete smiať), že ja poriadne ani neviem, či to naozaj išlo z počítača. Som si tým istý zhruba na 65 %, ale absolútne si tým nie som istý. Ale neviem o nijakej inej veci, odkiaľ by pískanie mohlo ísť. Teraz, keď píšem tento príspevok, sa mi občas zdá, akoby som z PC počul nejaké tiché pískanie. Asi si to už navrávam a mám akustické klamy, alebo neviem čo, ale celkovo fakt neviem, čo si mám o tom myslieť. Základnú dosku mám tuším už osem rokov, je v nej integrovaná aj grafická karta. Bohvie, či to išlo z nej.
Čo si o tom myslíte? Vopred ďakujem za rady.
:!: Správajte sa k tímu fóra VIRY.CZ slušne. Váš problém riešia preto, lebo chcú, nie preto, lebo musia. :!:

„Nádejou nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale istota, že niečo má zmysel - bez ohľadu na to, ako to dopadne." Václav Havel, bývalý československý prezident --------- „Nevážim si nikoho, kto dnes nie je múdrejší ako včera." Abraham Lincoln, bývalý americký prezident ---------

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118192
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Pískanie v počítači

#2 Příspěvek od Rudy »

Zdravím!
Pískání nejčastěji způsobují buď vámi zmiňované cívky (rezonance na kmitočtu spínaného zdroje), nebo některý ventilátor (přidírající se ložisko). Diagnostika je celkem jednoduchá. Rukou (prstem) na okamžik zastevte venilátor na (CPU, GPU, případně pomocný) a nějakou tyčkou z izolačního materiálu ten zdrojový. Pokud pískání ustane, odhalil jste příčinu. Vetiláto (jeho ložisko) prostříkněte mazacím sprejem. Obvkle nejde rozebrat. Na nějaký čas pískání ustane. Pokud to dělají cívky, opět použijte tyčku z izolačního materiálu a mírně na cívku zatlačte. Tím se rozlagí z rezonance a pískání ustane. K fixaci použijte něajký acetonový lak (postačí lak na nehty). Fixaci provádějte pouze s vypnutým zdrojem.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

otter
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: 14 srp 2014 09:12

Re: Pískanie v počítači

#3 Příspěvek od otter »

Vďaka za odpoveď. Ventilátor mám iba jeden, ten na zdroji. Procesor je chladený pasívne. Akurát neviem, či by som to zastavenie tyčkou "stihol", nakoľko píska to iba zhruba na 30 sekúnd, v nepravidelných intervaloch, možno to teraz nebude pískať mesiac...ťažko povedať.
Pokiaľ by to spôsobovala cievka, stane sa niečo, ak budem problém ignorovať? Môže chvenie cievky spôsobiť aj vážnejší problém ako pískanie? Ja len, že či to nie je nejaký kozmetický problém typu zoškrabal sa mi lak na stole, ale stôl používam ďalej.
:!: Správajte sa k tímu fóra VIRY.CZ slušne. Váš problém riešia preto, lebo chcú, nie preto, lebo musia. :!:

„Nádejou nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale istota, že niečo má zmysel - bez ohľadu na to, ako to dopadne." Václav Havel, bývalý československý prezident --------- „Nevážim si nikoho, kto dnes nie je múdrejší ako včera." Abraham Lincoln, bývalý americký prezident ---------

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118192
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Pískanie v počítači

#4 Příspěvek od Rudy »

Pokud by problém způsobovala cívka, nestane se nic. Problém ovšem sám od sebe nezmizí, naopak se bude zvětšovat v tom smyslu, že bude stále hlasitější.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

otter
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 339
Registrován: 14 srp 2014 09:12

Re: Pískanie v počítači

#5 Příspěvek od otter »

Tak pískanie síce je otravné, ale pokiaľ by to malo zostať len v tejto rovine, skôr by som sa prikláňal k vyčkávacej pozícii. Predsa len, hluk sám o sebe počítaču ublížiť nedokáže. Skôr som sa bál, či to nemôže dospieť k niečomu závažnejšiemu, ale pokiaľ nie, tak si myslím, že budem čakať. Pokiaľ by bol hluk taký častý a taký vysoký, že by ma vyslovene otravoval, potom by som to riešil.
:!: Správajte sa k tímu fóra VIRY.CZ slušne. Váš problém riešia preto, lebo chcú, nie preto, lebo musia. :!:

„Nádejou nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale istota, že niečo má zmysel - bez ohľadu na to, ako to dopadne." Václav Havel, bývalý československý prezident --------- „Nevážim si nikoho, kto dnes nie je múdrejší ako včera." Abraham Lincoln, bývalý americký prezident ---------

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118192
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Pískanie v počítači

#6 Příspěvek od Rudy »

OK, to je asi dobrý názor. Zkuste a uvidíte. :)
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

Odpovědět