Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Odchází grafická karta?

Moderátoři: Rudy, Moderátoři

Pravidla fóra
Jednotlivé thready budou po vyřešení uzamčeny. Stejně tak ty, které budou nečinné déle než 14 dní. Vizte Pravidlo o zamykání témat. Děkujeme za pochopení.
Odpovědět
Zpráva
Autor
EI3ki
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: 15 říj 2014 20:24

Odchází grafická karta?

#1 Příspěvek od EI3ki »

Dobrý den,
opět za vámi přicházím s menším problémem. Před pár dny mi začal blbnout obraz při hraní hry. Obraz občas poskočí, občas zazrní, a když se "povede", tak PC totálně zatuhne s svislými pruhy na obrazovce. Pokud mám štěstí, spadne jen hra, a systém běží dál, pokud ne, musím resetovat PC natvrdo.
Pravděpodobně se nejedná o herní chybu, nenacházím stížnosti na podobné chování na herním foru, a otestoval jsem i jinou, podobně náročnou hru, a po chvíli to v ní začalo blbnout stejným způsobem.
Zkoušel jsem najít obrázek, který co možná nejlépe popisuje, jak to na mé obrazovce vypadá:

Kód: Vybrat vše

https://i1.creativecow.net/u/292607/screenshot2014-12-09at5.08.42pm.png
Takhle nějak to blbne, ale pouze ve hře, když je karta pod zátěží. Ve windows zatím žádné takové chování nebylo zpozorováno. Občas při takovémto zablbnutí obrazu zablbne i zvuk. Třeba se ozve "rrrrr" nebo něco podobného.
Otázka, je na vině grafická karta? Nebo může být problém někde v software? Ovladače, systém, nebo bůhví co?
Kartu jsem profouknul stlačeným vzduchem, ale nejsem si jistý, jestli to mělo nějaký efekt. Sice jsem ji delší dobu nečistil, ale teploty nedosahovaly podle mě více jak 65 stupňů, nebo možná 70. Teď po profouknutí jsou o něco menší. Mohlo delší nečištění od prachu způsobit přehřátí a nějaké nenávratné poškození karty?
Zkoušel jsem zakvedlat s kablíkem od monitoru, jak u karty, tak u monitoru samotného, žádný efekt.
Mám sice nový monitor, ale nemyslím si, že by to bylo v něm, to by asi skákalo i mimo hru.

Zde jsou podrobnosti o mém PC zkopírované z AIDY, které by mohly být k užitku (pokud jsou potřeba jiné údaje, stačí říct):

Operační systém Microsoft Windows 7
DirectX DirectX 11.0
Typ CPU QuadCore Intel Core i5-3570K, 3600 MHz (36 x 100)
Název základní desky Gigabyte GA-Z77X-D3H (1 PCI, 3 PCI-E x1, 3 PCI-E x16, 1 mSATA, 4 DDR3 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Čipová sada základní desky Intel Panther Point Z77, Intel Ivy Bridge
Pracovní paměť 16344 MB (DDR3-1333 DDR3 SDRAM)
Typ BIOSu AMI (08/22/2012)
Grafický adaptér AMD Radeon HD 7800 Series (2048 MB)
3D-akcelerátor AMD Radeon HD 7850 (Pitcairn)

Pakliže je na vině grafická karta, a odchází do věčných lovišť, dá se sehnat nějaká rozumná náhrada bez utrácení velkých sum peněz, nebo bez přestavování / přeinstalovávání celého PC / nějakého komplikovaného postupu?

Děkuji za přečtení

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118198
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Odchází grafická karta?

#2 Příspěvek od Rudy »

Zdravím!
Tohle opravdu vypadá na problém s grafikou. Mohl byste zkusit přeinstalovat grafickyý ovladač, ať máte jistotu. Pokud budedte kartu měnit, musí být určena pro grafický slot, který má vaše základní deska (např PCIex16) a měla by mít stejné, či přibližně shodné parametry, jak stávající. Pokud použijete nějakou slabší, můžete mít problémy v hrách. Kartu dostanete v každém obchodě s PC komponenty (Alza, CZC apod). Pokud by vám stačila nějaká z druhé ruky, zajděte na Aukro. Budete ji ale mít bez záruky.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

EI3ki
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: 15 říj 2014 20:24

Re: Odchází grafická karta?

#3 Příspěvek od EI3ki »

Zdravím,
takže, situace se postupně zhoršuje, teď už mi začíná kostičkovatět windows, a občas krátce zatuhne. Má cenu přeinstalovávat ty ovladače, nebo je to tutově grafická karta?
Kdybych chtěl zkusit ty ovladače, jak se to provede? Odinstaluje se prostě program AMD Catalyst Install Manager, nebo se to dělá někde jinde?
S koupí karty je to asi takhle. Nerad bych se pouštěl do velkých investicí, alespoň ne teď. V dlouhodobém horizontu mám v plánu kompletní přestavbu, ale tahle grafická karta si to prostě rozmyslela příliš brzy, takže bych rád co možná nejlevnější variantu, jak ji nahradit, při zachování alespoň stejných výkonových parametrů. Pomohl byste mi s výběrem? Nerad bych koupil něco, co si nerozumí s mým PC.
Děkuji

Edit: takže, chtěl jsem to mít co nejdřív odzkoušené, tak jsem dle návodu stáhnul odinstalátor z oficiálních stránek AMD, odinstaloval ovladače, pak stáhnul "detektor", a naintaloval ovladače nové, chvilku to bylo v pořádku, teď to ale kostičkuje znova, takže ovladače to asi definitivně nebudou :(
Hru už ani nespustím, takže je možné, že brzy nebudu moci, byť omezeně, fungovat ani ve Windows. S touhle rychlostí to vypadá, že karta bude v hrobě za pár dní.
Nevyznám se v číslování / značení grafických karet, takže bych zkrátka rád našel nějakou kartu, která mi může tuto nahradit minimálně ve stejné míře, a nebude mít problém s mými pár let starými komponenty. Co si vzpomínám, tak vždycky, když něco v PC odešlo, musel jsem měnit skoro půlku výbavy, zejména proto, že si nové výrobky už nějak nerozuměly s mou deskou.

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118198
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Odchází grafická karta?

#4 Příspěvek od Rudy »

Toto: https://www.alza.cz/sapphire-nitro-r7-3 ... 936214.htm by měla být adekvátní náhrada.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

EI3ki
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: 15 říj 2014 20:24

Re: Odchází grafická karta?

#5 Příspěvek od EI3ki »

Takže, grafická karta se definitivně odporoučela, a já teď jedu na interní na základní desce.
Přemýšlel jsem, a řekl jsem si, že když už novou grafickou kartu, tak ať je alespoň trochu lepší než předešlá.
Mohu dostat radu, jakou kartu bych měl vzít, pokud chci mít lepší, než doposud, ale vlézt se s cenovým limitem do řekněme 4 500,- Kč?

Teď trochu OT:
Než se karta odporoučela, zamrznul mi definitivně systém, a po přechodu na interní grafiku po mě chtěl systém kontrolu chyb. Když jsem kontrolu dokončil, zahlásil, že se chybu nepodařilo opravit, a sám se restartoval, přičemž po naběhnutí už fungoval normálně, v daných podmínkách, které dokáže poskytnout interní karta. Stává se to běžně, když se systém ukončí náhle?

Další věc. Mám 2 datové disky, plotny, co mi běží v RAID 1. Při spouštění PC se mi zobrazuje RAID status. Po tom restartu mi vypisuje status žlutým písmem VERIFY. Po dohledání jsem zjistil, že se asi něco špatně zapsalo na mirror, a oba disky se nyní nejspíš re-synchronizují. Problém ale je, že nedokážu určit, v jaké fázi zrovna jsou. Ani ve správě disků v systému nemůžu nikde vidět RAID status, a tak nemohu s určitostí říct, jestli je už proces dokončený, nebo stále běží. Dočetl jsem se, že diskům s kapacitou jakou mám já (1,8 TB), to může trvat okolo dvou dní a restart PC před dokončením celý proces zrestartuje, takže od včerejška nechávám puštěný PC, ale opět, nemůžu nikde dohledat, jak na tom proces je.
Problém RAIDu vyřešen, teď při restartu už je raid NORMAL

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118198
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Odchází grafická karta?

#6 Příspěvek od Rudy »

Kterákoli z těchto karet: https://www.alza.cz/graficke-karty/1884 ... d=&sc=1140 je s vaší zájkadní deskou kompatibilní.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

Odpovědět