Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Počítač nelze vypnout

Moderátoři: Rudy, Moderátoři

Pravidla fóra
Jednotlivé thready budou po vyřešení uzamčeny. Stejně tak ty, které budou nečinné déle než 14 dní. Vizte Pravidlo o zamykání témat. Děkujeme za pochopení.
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robert333
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 312
Registrován: 26 úno 2012 09:11

Počítač nelze vypnout

#1 Příspěvek od robert333 »

Zdravím,
před nedávnem jsem získal starý počítač značky Autocont, původně na něm byl nainstalován Windows 2000, já si na něj však nahrál MS-DOS 6.22, který potřebuji ke svým účelům.
Dokud byl na PC Windows 2000, počítač jel bez problémů, s DOSem ze začátku také.
Poslední dobou se zde však vyskytuje takový problém - pokud počítač zapojím do zásuvky, tak se sám, aniž bych něco dalšího udělal, zapne. S tím by ani tak problém nebyl, pokud by byl PC v zásuvce pořád, zapnul by se takto pouze při zapojení. Problém je však s vypínáním. Při stisknutí napájecího tlačítka se nestane nic, kromě toho, že do příkazové řádky MS-DOSu nemohu psát, po druhém stisknutí se počítač restartuje. Jediná možnost, která mne napadá, je vypnutí počítače vytažením kabelu ze zásuvky, ale to mi přijde ne zrovna moc šetrné. Příkaz typu shutdown, který vypne počítač se v DOSu bohužel nevyskytuje. V BIOSu jsem zkoušel upravit všelijaké možnosti napájení, ale bez efektu. Softwarová chyba to asi také nebude, MS-DOS je nainstalován čistě a ještě jsem se zatím nedostal k instalování dalšího softwaru.
Nevíte někdo, co s tím mám dělat?
Díky za rady.
Lenovo ThinkPad T440p
Intel Core i7 4700MQ 3,4 GHz, 16 GB RAM
openSUSE Leap 15.1 KDE

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118194
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Počítač nelze vypnout

#2 Příspěvek od Rudy »

Zdravím!
Zkuste otevřít bios a zadat do něj "Load default settings". Nastavení uložte a restartujte.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

Uživatelský avatar
robert333
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 312
Registrován: 26 úno 2012 09:11

Re: Počítač nelze vypnout

#3 Příspěvek od robert333 »

To jsem již také zkoušel, také bez efektu.
Počítač jsem i rozebral a hledal uvolněné kabely, všechno je však na svém místě.
Lenovo ThinkPad T440p
Intel Core i7 4700MQ 3,4 GHz, 16 GB RAM
openSUSE Leap 15.1 KDE

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118194
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Počítač nelze vypnout

#4 Příspěvek od Rudy »

MS-DOS je již poněkud archaický systém. Ani já ale nepředpokládám, že je problém v něm. Buď je to otázka biosu, nebo hardwaru. Může to dělat i zdroj. Pokud zapojíte šňůru do zásuvky a PC se ihned rozběhne, znamená to, že nefunguje vypínání a trvale zůstává STBY +5V na spínacím vodiči zdroje (nevypne se hlavní zdroj). Může to samozřejmě dělat i základní deska. Zkuste odpojit zdroj od základní desky (ponechte pouze přívodní konektory v mechanikách, aby zdroj měl alespoň nějakou zátěž) a zkuste připojit přívodní kabel. Pokud se zdroj spustí, je problém v něm. Pokud ne, problém má základní deska.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

Uživatelský avatar
robert333
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 312
Registrován: 26 úno 2012 09:11

Re: Počítač nelze vypnout

#5 Příspěvek od robert333 »

Dobrá, zkusím, co píšete.
Stále mi však nejde do hlavy jedna věc - jak je možné, že když tlačítko zmáčknu poprvé, téměř vše zůstane při starém (počítač jede dál, kurzor na obrazovce bliká), ale výstup z klávesnice se na monitoru nezobrazí? Napodruhé se počítač restartuje. To mi přijde jako záhada největší.
Lenovo ThinkPad T440p
Intel Core i7 4700MQ 3,4 GHz, 16 GB RAM
openSUSE Leap 15.1 KDE

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118194
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Počítač nelze vypnout

#6 Příspěvek od Rudy »

Tak to mne také. Proto jsem se původně domníval, že máte nějak nestandardně nastavený power management v biosu.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

Odpovědět