Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Šílené vrčení

Moderátoři: Rudy, Moderátoři

Pravidla fóra
Jednotlivé thready budou po vyřešení uzamčeny. Stejně tak ty, které budou nečinné déle než 14 dní. Vizte Pravidlo o zamykání témat. Děkujeme za pochopení.
Odpovědět
Zpráva
Autor
MrFruty
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2012 21:03

Šílené vrčení

#1 Příspěvek od MrFruty »

Zdravím,

už je to nějaká doba co jsem se zde naposledy ukázal,nyní však si nejsem jist co přesně mám hledat.
Přejdeme tedy rovnou k mému problému...

Jednou za čas začne počítač vydávat devastující hluk,pochází z oblasti kde se nachází přední větrák a harddisk,nejlépe lze přirovnat k "vrčení",tento problém nastává náhodně,málokdy při zapnutém PC,nejčastěji však při spouštění počítače.Je to opravdu nepříjemný hlučný zvuk který po nějaké době sám přejde,dnes chvilku vzdoroval a chvílemi se snažil ještě vrčet,ale nakonec bouře opět přešla nadobro.

Asi si řeknete (a já si to řekl taky) že se pravděpodobně jedná o vadný větrák či je prostě silně zaprášený,byl jsem tedy smířen že bych větrák případně vyměnil,ovšem překvapení přišlo dnes v noci,kdy počítač který byl v režimu spánku se sám zapnul s tímto otravným a hlučným zvukem - což mě přivedlo k další řadě otázek - kdyby byl jen vadný větrák tak jak je možné že se sám spustil počítač v režimu spánku ?

Mám jisté poznatky o stavu HW když situace nastává ,zajímavé však je že nejsou pravidlo (to znamená že jednotlivé poznatky byli pouze jednou) - zachytil jsem šílené skoky teploty CPU kde to opravdu skákalo třeba z 30°C na klidně 45°C a zase zpátky (což většinou se teplota drží na stejné hodnotě) ,dále mi jednoho dne (taky už nedělá) mi Command Center (od MSI) (nepoužívám ho na měnění nastavení zakl.desky , jen jsem se díval zda tam něco nenajdu) psalo,že CPU Voltage Error kdy ty hodnoty byly opravdu mimo běžné hodnoty.Rychlost větráčků je normální,ale při "vrčení" to skoro zní jako by větrák jel na 100% ,ačkoliv tomu opravdu tak není,větráky v mém PC na 100% zní opravdu jinak,tohle doslova šíleně vrčí. (zkontrolování HWMonitorem a SpeedFanem)

Počítač není přetaktovaný,vše jsem kontroloval v BIOSU (aby nebyli nějaké hodnoty pozměněné) a pro jistotu dal ještě default.

Dále mě napadlo zda to není HDD,protože tento hluk pochází z té oblasti,ale nemyslím si že HDD by dokázal vydávat takové vrčení,nad ním je hned přední větrák - to bude určitě ono.

Jinak nedetektuji nic abnormálního,počítač běží naprosto skvěle,hodnoty (teploty,voltage,vytížení a další..) jsou v normě,harddisk nemá vadné sektory ani jiné chyby (kdyby náhodou) a vlastně..po čem hledat ?

Nejsem si jist,co to tedy je a co hledat,asi měsíc byl od toho klid a zase se to ukázalo,přichází to nečekaně a náhodně ,vrchol byl tedy to že se PC probudil z režimu spánku a začal šíleně vrčet.

Rád poskytnu jakékoliv další informace o mém HW , stačí jen říci,může to být opravdu jen vadný větrák,ale jistota je jistota.
Děkuji za jakékoliv rady..Důležité je,abych věděl či alespoň tušil s čím se zde potýkám.


MSI 970 GAMING
AMD FX 8300 (větráček z BOX edice,CPUFAN)
8 GB DDR3 Kingston HyperX Fury Blue
Nvidia GeForce GT 730
WDC WD10EZEX-00BN5A0 1 TB
Větráky 120mm dodávaný s case EVOLVEO SA02 (tedy již instalovaný,ten zřejmě vadný je zapojen do SYSFAN2)

Log z HWMonitoru (sem bohužel nejde jinak uploadnout): http://leteckaposta.cz/335402517

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118200
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené vrčení

#2 Příspěvek od Rudy »

Zdravím!
V PC jsou minimálně 2 větráky. CPU a zdroj, přičemž ten zdrojový se točí stále. Některé větráky mají ložiska s poměrně krátkou životností. Mimoto ještě může být větrák na grafice a příp. ještě nějaký přídavný. Je proto nutné zjistit přesně, z kterého ten zvuk vychází. Větrák se logicky ztiší po zahřátí (vymezení nadměrných vůlí ložisek). V režimu spánku pak má relativně malý odběr, což znamená pokles teploty všech dílů a opětné zvětšení vůlí ložisek. Tipnul bych si to na větrák zdroje.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

MrFruty
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2012 21:03

Re: Šílené vrčení

#3 Příspěvek od MrFruty »

Asi tak nějak jak jsem se domníval.

Nějakou dobu jsem se bál že by to mohl být problém nejen chlazení ,ale něčeho závažnějšího (skákaní teplot,CPU voltage error,probuzení ze spánku),ale dám Vám rozhodně za pravdu,už jen to že to po nějaké době samo přejde.

Počítač nechám vychladnout ,otevřu si ho a zjistím kde je problém,podle toho pak dále budu postupovat.
Já tímto děkuji za Vaší stručnou odpověď :)

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118200
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené vrčení

#4 Příspěvek od Rudy »

Nemáte zač! :)
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

MrFruty
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 116
Registrován: 16 pro 2012 21:03

Re: Šílené vrčení

#5 Příspěvek od MrFruty »

Ač se zprvu zdálo,že hluk pochází od chladiče CPU,tak po odpojení všech vetrilátorů včetně CPU jsem zjistil že hluk zřejmě pochází z rok starého zdroje,v počítači ještě běžela grafika,ale těžce pochybuji že by ta tak dokázala hučet.

Dnes jsem se k tomu nedostal,zítra rozeberu počítač komplet a podívám se na ten zdroj,pokud to teda tak bude,tak co dále ?

Vyměnit větrák ve zdroji se údajně dá,to co od Vás potřebuji vědět je jeho výběr - mám Fortron Hyper S 700 (o to více mě překvapuje že tak rychle odešel větrák) který je osazen 120mm větrákem,zajímalo by mě tedy jaký větrák o této velikosti vybrat,zda je důležité vybírat i podle jiných parametrů než jen velikosti ?

Další věc o kterou bych Vás poprosil - do zdroje jsem nikdy nenahlížel,jak větrák zapojím ? Ve zdroji je normální pin připojení jako na základní desce nebo je nutno kabel připojit do základní desky (SYFANU) ?

Je možné že ještě najdu záruku (musím pohledat),ale nespoléhal bych na to,takže když mi tu zanecháte odpověď,tak Vám budu velice vděčný.

Děkuji mockrát !

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118200
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené vrčení

#6 Příspěvek od Rudy »

Větrák musí splňovat nejen stejné rozměry, ale i konektor a hlavně napětí (obvykle 12V ss). Seženete ho v prodejnách s elektronickými součástkami.
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

Odpovědět