Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Kontrola harddisku - CHKDSK

To, co se nehodí jinam..

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Viruskill
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 938
Registrován: 23 bře 2014 17:09
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Kontrola harddisku - CHKDSK

#1 Příspěvek od Viruskill »

Zdravím,

mám dotaz. Jde udělat dávkový soubor, script či něco jiného na kontrolu disku - CHKDSK v XP? Nechce se mi furt vkládat příkaz do CMD. Děkuji za Vámi poskytnuté rady.

Pavel Šimon

Uživatelský avatar
Polda18
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 170
Registrován: 21 črc 2014 15:48
Bydliště: Česká republika - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola harddisku - CHKDSK

#2 Příspěvek od Polda18 »

Napiš si soubor s příponou *.bat

Měl by vypadat nějak takto:

Kód: Vybrat vše

@echo off ;; toto vypne vypisování samotné příkazové řádky s příkazy
set SWITCH /p = Zadejte switch (včetně lomítka) ;; toto vypíše dotaz a čeká na vstup uživatele
chkdsk %SWITCH% ;; toto provede zadaný příkaz (pokud je switch /f, čili kontrola altuálně používaného disku, zeptá se, jestli m kontrolu provést při příštím spuštění počítače, tedy před startem Windows)
pause ;; volitelné - dělá jen to, že pozastaví skript, aby sis mohl přečíst případně výsledky, protože po vykonání celého skriptu se okno zavírá
Zkopíruj si to a ulož si to někam pod názvem chkdsk_script.bat
Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“ - John Lennon

Uživatelský avatar
Viruskill
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 938
Registrován: 23 bře 2014 17:09
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola harddisku - CHKDSK

#3 Příspěvek od Viruskill »

Zdravím,

jak to má v baťáku vypadat? Počítačem se zabývám dlouho, ale dávkama ne. Děkuji za rady.

Pavel Šimon

Uživatelský avatar
Viruskill
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 938
Registrován: 23 bře 2014 17:09
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola harddisku - CHKDSK

#4 Příspěvek od Viruskill »

Zdravím,

myslím to takhle. Kliknu na BAT a ono se to při restartu kompu provede. Žádná volba ANO či NE. Nebudu u kompu. Kliknout na BAT, restart a odejdu od kompu, chkdsk /f kontrola se provede za mé nepřítomnosti. Děkuji.

Pavel Šimon

Uživatelský avatar
Polda18
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 170
Registrován: 21 črc 2014 15:48
Bydliště: Česká republika - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola harddisku - CHKDSK

#5 Příspěvek od Polda18 »

Zkusím to trochu rozkouskovat a podrobněji vysvětlit. Takhle vypadá celý skript (bez poznámek, které jsem do něho zapsal). Ten si zkopíruj a ulož jako soubor *.bat (třebas na Plochu)

Kód: Vybrat vše

@echo off
set SWITCH /p = Zadejte switch (včetně lomítka):
chkdsk %SWITCH%
pause
A teď to vysvětlení:

Kód: Vybrat vše

@echo off
Toto ti způsobí, že se nebude vypisovat příkazová řádka, do které dvkový soubor příkazy vypisuje a potvrzuje.

Kód: Vybrat vše

set SWITCH /p = Zadejte switch (včetně lomítka):
Toto zavede novou proměnnou jménem SWITCH. Přepínač /p provede to, že proměnnou připraví na vstup uživatele a to, co je za rovnítkem, zobrazí v příkazové řádce jako dotaz ke vstupu. Tedy v příkazové řádce bude něco v tomto smyslu:

Kód: Vybrat vše

Zadejte switch (včetně lomítka):
A za tím ti bude blikat kurzor, že očekává vstup. Nekontroluje, jestli jsi do toho něco napsal. Když nenapíšeš nic, pak se uloží prázdná proměnná, tedy program spustíš bez parametru.

Kód: Vybrat vše

chkdsk %SWITCH%
Toto ti spustí checkdisk se zvoleným přepínačem. Kontrolu jsem tam nedával, tu si zajistí sám program. Bez parametru se provede read-only kontrola, s parametrem /f se nastaví disk na kontrolu celkovou (včetně zapisování), ale disk nesmí být v téže době v příkazové řádce používán (pokud uvedeš i disk ke kontrole), jinak se tě samotný program chkdsk zeptá, jestli chceš kontrolu naplánovat na příští start počítače. Když zvolíč ano, zapíše se do MBR informace, aby se před startem Windows provedla ještě kontrola disku programem chkdsk. Spustí se jen základní procesy Windows a chkdsk se zvolenými parametry, až po kontrole poté Windows plně nabootují. Když dáš ne, kontrola se zruší (vlastně jako bys klikl na tlačítko Cancel - Zrušit)...

Kód: Vybrat vše

pause
Nepovinná, leč doporučená část programu. Pozastaví příkazovou řádku a čeká na vstup uživatele - stisk jakékoliv klvesy. To se hodně používá právě v dávkových souborech, které po vykonání skriptu zavírají okno příkazové řádky, takže bys neměl šanci přečíst, co je v disku špatně, nebo jestli vůbec je něco špatně, protože se to sice na výstup dostane, ale ihned se to zavře...

Dodatek - ten skript budeš muset spustit s právy správce, jinak ti ten program fungovat nebude.
Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“ - John Lennon

Uživatelský avatar
Polda18
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 170
Registrován: 21 črc 2014 15:48
Bydliště: Česká republika - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola harddisku - CHKDSK

#6 Příspěvek od Polda18 »

Takhle nějak by to mělo vypadat. Tohle jsem narychlo splácal přímo z příkazové řádky (ne z batch skriptu), ale aspoň vidíš, jak se tam ukazuje ten příkaz, který skript vykoná. Představuj si, že jsem do proměnné SWITCH zadal parametr /f.
Přílohy
CHKDSK /F
CHKDSK /F
CHKDSK_F.JPG (56.61 KiB) Zobrazeno 6327 x
Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“ - John Lennon

Uživatelský avatar
Viruskill
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 938
Registrován: 23 bře 2014 17:09
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola harddisku - CHKDSK

#7 Příspěvek od Viruskill »

Zdravím,

nejde mi to. Buď dělám něco špatně či jsem to zcela nepochopil. Zkouším ve VirtualBoxu. Zkusil jsem to
v reálu, taky mi to nejde a navíc je to zdlouhavé. Screen zasílám. Je to u mě poprvé a tak se v tom
zcela neorientuji. Děkuji za pomoc.

Pavel Šimon
Přílohy
Upraveno.png
Upraveno.png (137.54 KiB) Zobrazeno 6320 x

Uživatelský avatar
Viruskill
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 938
Registrován: 23 bře 2014 17:09
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola harddisku - CHKDSK

#8 Příspěvek od Viruskill »

Zdravím,

jde o systémový disk C na kterém jsou Windows. Děkuji.

Pavel Šimon

Uživatelský avatar
Polda18
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 170
Registrován: 21 črc 2014 15:48
Bydliště: Česká republika - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola harddisku - CHKDSK

#9 Příspěvek od Polda18 »

Zkus místo

Kód: Vybrat vše

set SWITCH /p = ...
zadat

Kód: Vybrat vše

set /p SWITCH = ...
třeba to půjde. Mělo by...

//EDIT: Je to toto:

Kód: Vybrat vše

set /p SWITCH= ...
(bez té mezery před rovnítkem, ale s mezerou za ním). Pak by to mělo fungovat.
Ještě upozorním: Soubor *.bat by měl být s diakritikou v kódování DOS, jinak se bude blbě ukazovat čeština v okně příkazové řádky.
Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“ - John Lennon

Uživatelský avatar
Viruskill
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 938
Registrován: 23 bře 2014 17:09
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola harddisku - CHKDSK

#10 Příspěvek od Viruskill »

Zdravím,

neuspěl jsem. Záleží na systému? Mám legální XP HOME 32 bit. Děkuji.

Pavel Šimon

Uživatelský avatar
Viruskill
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 938
Registrován: 23 bře 2014 17:09
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola harddisku - CHKDSK

#11 Příspěvek od Viruskill »

Zdravím,

může se to uzavřít. Děkuji.

Pavel Šimon

Zamčeno