Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo RAW

To, co se nehodí jinam..

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
andysek
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: 10 lis 2011 15:07

obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo RAW

#1 Příspěvek od andysek »

Dobrý den,
Moc prosím o radu nějakého odborníka, už opravdu nevím kde se ptát a zda mi vůbec někdo bude umět pomoci.

Zda existuje nějaká možnost jak opravit pravděpodobně poškozené (i když dost možná zničené :cry: ) fotky ve formátu RAW (CR2) a JPG.

Už pár let hodně cestujeme a taky hodně fotíme, pořídili jsme si nový foťák a k němu za velmi levné peníze “ kvalitní “ no name značku SD kartu z Bankoku . . . – SD HC class 6 32 GB – prostě zmetek.
A vydali jsme se na vlastní pěst do Maroka . . . .

Jelikož nás nikdy dříve technika ani paměťová karta nezklamaly tak jsme si naivky nevzali náhradní SD kartu – protože tahle je přece obrovská a náhradní potřebovat nebudeme . . . . . bohužel je právě tato SD karta pravděpodobně vadná už z výroby :(

Cca 150 fotek se nafotilo - ty máme- ale pak se další fotky začaly přepisovat – po vyfocení se fotka ukázala, po vypnutí a zapnutí foťáku se však ukázala jen poslední fotka a ty před ní měly otazníček a nešly zobrazit – a takhle dále, vždy existovala poslední fotka a přibývalo nezobrazitelných otazníčků . . . jelikož jsme byli v místech mimo civilizaci, sehnat někde náhradní karu SD bylo bez šance, tak jsme usoudili že když se před tím než se z ní stal otazníček fotka ukázala, tak na kartě ty fotky existují a nějak je potom z ní dostaneme . . .

Doma jsme zjistili následující – cca 150 fotek máme, zbytek cca 500 fotek nejde otevřít, hlásí to chybu.

Všechny fotky, včetně poškozených, jsme fotili ve formátu RAW (CR2) takže se to mimo RAW ukládalo také v JPG. Všechny poškozené fotky mají svou reálnou velikost (každá jinou takže se nejedná stále o jednu přepisující se fotku). Jsem naprostý laik ale když kouknu na zdrojový kód JPG nebo RAWu tak to vypadá že fotkám chybí hlavička . . . kdybych věděla jak na to tak jednu po druhé ručně přepíšu , za ty vzpomínky mi to stojí . . .

SD kartu jsem projela všemi volně dostupnými programy na obnovu poškozených dat – bezúspěšně, kartu jsem odnesla do firmy která se zabývá pouze obnovou dat - Lama expert (dle jejich stránek jedna z nejúspěšnějších u nás) ale tam se jim také nepovedlo nic vytáhnout :cry: tak jsem rezignovala, všechny poškozené fotky jsem stáhla do PC a kartu zformátovala. (Ve foťáku vada není, na jiné karty dál fotí bezvadně. . .)

Nicméně stále doufám že budou nové a nové zkušenosti a někdo mi snad někdy dokáže poradit jak ty fotky obnovit, bylo to obrovské dobrodružství a spousta vzpomínek o které nechci přijít . . .

Proto moc a moc prosím kohokoliv o radu co s tím, třeba i postup jak ručně přepsat zdrojový kód – cokoliv.
Předem všem děkuji za jakoukoliv radu . . . byla bych vám opravdu velmi vděčná . . .

Uživatelský avatar
Rudy
Site Admin
Site Admin
Příspěvky: 118152
Registrován: 30 říj 2003 13:42
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo

#2 Příspěvek od Rudy »

Zdravím!
V tomhle vám zde těžko někdo poradí přesně. Tohle jde tak trochu mimo nás.
Obecně: Zkuste něco z těchto utilit: http://www.studna.cz/systemove-nastroje ... -0903.html .
Dotazy a logy vkládejte pouze do vašich threadů. Soukromé zprávy, icq a e-maily neslouží k řešení vašich problémů.

Podpořte, prosím, naše fórum : https://platba.viry.cz/payment/.

Navštivte: Obrázek

e-mail: rudy(zavináč)forum.viry.cz

Varování:
Před odvirováním PC si udělejte zálohy svých důležitých dat (pošta, kontakty, dokumenty, fotografie, videa, hudba apod.). Virus mimo svých "viditelných" aktivit může poškodit systém!


Po dořešení vašeho problému bude vlákno zamknuto. Stejně tak tehdy, pokud bude nečinné více než 14dnů. Pokud budete chtít vlákno aktivovat, napište mi na mail uvedený výše.

Vrtule
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 328
Registrován: 20 dub 2007 22:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo

#3 Příspěvek od Vrtule »

Zdravím též,

z vašeho popisu to chápu tak, že byste potřebovala nějaký program, který se zabývá přímo obnovou poškozených JPG/RAW souborů, programy na obnovu ztracených či smazaných dat vás asi nezajímají. Ale nevím, nikdy jsem se s tímto problémem nesetkal.

Víte, jaké vlatnosti by ty fotky měly mít? Myslím tím šířku a výšku v pixelech a podobně. Bohužel nevím, jak vypadá hlavička JPG souboru (ani neznám halvičku RAW souboru), ale můžu večer či zítra zkusit něco pohledat.

andysek
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: 10 lis 2011 15:07

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo

#4 Příspěvek od andysek »

Moc děkuji za všechny vaše rady, jsem moc ráda že se ještě najde dost lidí ochotných poradit :) , zkoušela jsem fotky opravit programem JPG RECOVERY a dalšími, nicméně všechny poškozené fotky se “spravily” na fotku poslední vyfocenou (z mezipřistání v Pise) – takže ve výsledku mám ze všech poškozených fotek 300 stejných fotek – šikmé věže . . . :roll:
Stále ještě doufám že snad ještě půjde doplnit hlavička ve zdrojovém kódu (i když jako naprostý laik nevím jak . . . :( ) , je to asi poslední šance, protože všechny prográmky na opravu dat a JPG poškozené fotky spravují na poslední vyfocenou . . . :cry:
Kdyby se někdo chtěl na poškozené fotky kouknout a třeba i zkusit zda s nimi něco dokáže udělat přidávám zde link kam jsem je uložila – jsou tam 4 fotky v JPG i RAW – 2 které jsou v pořádku a 2 z těch poškozených
http://www.ulozto.cz/11175692/poskozene-foto-net-zip
předem všem děkuji :worship: a přeji pěkný den

Vrtule
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 328
Registrován: 20 dub 2007 22:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo

#5 Příspěvek od Vrtule »

Pokud jste obnovu dělala tím způsobem, že jste nějakou tu fotku někam uložila do počítače a pak ji pokusila obnovit pomocí toho programu (JPG RECOVERY) a on vám z ní udělal tu poslední fotku, tak to není vůbec dobré. To by totiž nasvědčovalo tomu, že tam máte 300 poškozených posledních fotek a jednu nepoškozenou poslední fotku.

Jakmile mě Ulož.to nechá stáhnout ten soubor, podívám se, zda nemohu něco udělat. Aktuálně je situace taková, že se mi nepodařilo několikrát zadat správně ten ověřovací kód, což mě asi na nějakou dobu zablokovalo :-(.

Uživatelský avatar
etis
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 142
Registrován: 04 úno 2006 10:28
Bydliště: Spojené Žochárske Emiráty

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo

#6 Příspěvek od etis »

Podľa mojich skúseností sa obnova dá prevádzať len na tom médiu, kde sú fotky uložené. Opravovať ich kópie neprinesie výsledok, teda aspoň môj obľúbený Easeus Data Recovery Wizard Pro nikdy potom nič neobnovil.
To je moja fotka,len vlasov mám o 1 menej.
Vraj som pre ženy príťažlivý. Ale to mi povedia až teraz??!!!

Vrtule
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 328
Registrován: 20 dub 2007 22:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo

#7 Příspěvek od Vrtule »

Podľa mojich skúseností sa obnova dá prevádzať len na tom médiu, kde sú fotky uložené. Opravovať ich kópie neprinesie výsledok, teda aspoň môj obľúbený Easeus Data Recovery Wizard Pro nikdy potom nič neobnovil.
Co jsem pochopil, tak obnovit ty soubory z paměťovky již paní/slečna zkoušela a bez úspěchu. Podle všeho je tady problém v tom, že je poškozen samotný obsah těch souborů. Problém není v tom, že by se ty soubory na kartě nenacházely.

----

Podařilo se mi stáhnout ty fotky a bohužel musím konstatovat, že zatím nic moc. Dvě z nich vypadají v pořádku (IMG_0201.JPG a IMG_0286.JPG), ale zbylé dvě nemohl otevřít. Program JPEG Recovery tvrdí, že nenašel hlavičky, a proto je nedokáže otevřít a opravit.

Díval jsem se také, jak vypadá začátek jednotlivých souborů. Opravdu tam hlavička chybí, nebo je něčím přepsána. Podle mého názoru je ale ta hlavička docela velká, takže vytvořit nějakou "z gruntu" by mohl být dost velký problém (pokud v ní jsou i informace, která se liší obrázek od obrázku a bez nich ten soubor nelze zobrazit).

Problém je, že vám nyní nemůžu poskytnout nějakou speciální pomoc. Aktuálně mám dost problémů se školou (třeba stihnout nějaké termíny), takže nemám čas zjišťovat, jak vypadá hlavička JPG souboru a jak se musí vyplnit, aby ten soubor šel aspoň zobrazit. Protože JPG formát vůbec neznám, trvalo by mi to asi minimálně několik dní, než bych mohl stvořit nějakou malou utilitku, která by se o to vytvoření hlavičky pokusila. A ani nevíme, zda je chybějící hlavička ten problém a jelikož ten formát neznám, nedokážu tuhle otázku ani rozluštit.

A shledáním nějakých utilit na obnovu JPG souborů to vypadá dost špatně (nedaří se mi nic rozumného najít). Snad všechny umí obnovovat smazané soubory, což nás ale moc nezajímá bohužel.

-----

Tudíž se velmi omlouvám, ale vypadá to, že aktuálně nemůžu nijak moc sloužit. Ledaže by se našel nějaký nový směr, kterým bychom se mohli dát, aniž bychom museli zkoumat zákulisí JPG formátu.

KEO
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 459
Registrován: 09 črc 2004 15:41
Bydliště: Hlava, vlastna...

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo

#8 Příspěvek od KEO »

andysek píše:tak jsem rezignovala, všechny poškozené fotky jsem stáhla do PC a kartu zformátovala.
Tak toto bola GENERALNA CHYBA. Existuju firmy, ktore sa dlhe roky zaoberaju profesionalne aj obnovou dat z poskodenych medii. Naco sa formatovala ta mizerna lacna karta ? Pravdepodobne by to slo zachranit, kopirovat, ale pouzitim sofistikovanejsich metod, nez sa daju bezne v domacich podmienkach urobit.

Taketo firmy su dost uzko specializovane - obnovu softverovo poskodenych dat robi kdejaka firma, ale pri fyzickom poskodeni media to robi uz podstatne menej firiem. Obnova je vo vacsine pripadov mozna, ale je to dost financne narocne.
---------------------
Precital som si to este raz a zacinam mat podla toho, ako to prebiehalo - dojem, ze ide o PODVODNU kartu. Od znameho, co bol niekde v Cine, hovoril, ze videl falosne flash media o velkej velkosti, predavane za zlomkove ceny. V systeme sa to tvarilo, ze to ma velku kapacitu. Lenze bola tam mala kapacita a nejaky okruh, ktory sa falosne tvaril v systeme, ze je tam vacsia kapacita. Potom to malo za nasledok, ze to prepisovalo data od zaciatku. Ak sa to fotilo na takuto falosnu kartu, malo by to popisovany efekt a v tom pripade by asi nepomohlo nic na ich zachranu, kedze to prepisovalo.
Čínske príslovie: Víno pi z pohára, vedomosti z veľkej čaše.---Hebbel: Často je treba väčšej odvahy k tomu, svoj názor zmeniť, než za ním pevne stáť.---Konfucius: Mudrc hľadá všetko v sebe, nerozumný človek všetko v druhom.---Edison: Nie je múdry ten, kto veľa vie, ale ten, kto vie, čo je treba.---Plutarchus: Nepotrebujem priateľa, ktorý prikyvuje na všetko, čo poviem. Môj tieň sa kýve častejšie.---Wang Čchung: Ak sa začneš učiť, poznáš, ako málo vieš. Ak začneš učiť iných, poznáš, aké je to ťažké poslanie.--- Michelangelo: Dokonalosť spočíva v maličkostiach, cez to všetko, nie je dokonalosť maličkosťou.---Seneca: Rozumný je ten, kto skôr premýšľa, než uverí.---O.Wilde: Starci všetkému veria. Muži o všetkom pochybujú. Mladí všetko vedia.---Konfucius: Dobrý liek chutí horko, dobrá rada drása dušu.

Uživatelský avatar
Pavuk29
VIP in memoriam
VIP in memoriam
Příspěvky: 6954
Registrován: 31 říj 2003 08:26
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo

#9 Příspěvek od Pavuk29 »

No moj ty boh, co sa este nedozviem....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
:!: PLS NEPISTE MI SZ, NA ICQ A MAILY S OTAZKAMI, PISTE DO FORA :!: :spam:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V pripadne akutnych problemov s chodom fora, :207: pripadne s inymi uzivatelmi, :whip: kontaktujte ma na ICQ alebo mailom :31: na pavuk29 zavinac forum.viry.cz. Byvam pri pocitaci casto aj ked nie som online na fore.
http://www.icq.com/people/267560078/
:183: hotline: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=116821
:!: pravidla fora: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=5601

jirifno
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: 27 lis 2011 23:05

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo RAW

#10 Příspěvek od jirifno »

Zdravím.
Po dlouhé době otevřu toto téma, protože mám podobný problém.

Kdysi dávno (2017-2018) mi odešel disk, kde jsem ukládal fotografie. Obnova proběhla, soubory snad kromě pár souborů byly v pořádku. Nahrály se na nový disk a vše šlapalo. Pro práci používám program Capture One. Nedávno jsem si všiml některých souborů, že se nechtějí otevřít a píšou chybu. Zjištoval jsem, které jsou vadné a převažují z cca. roku 2017. Tedy ty co už byly obnovované. Níže dám odkaz na jeden takový soubor. Připadá mi to, podobně jako u JPG, na nějak poškozenou hlavičku, ale u RAW souboru jsem se s takovým problémem ještě nesetkal. Velikost souboru je jako by byl v pořádku. Zajímavé ale je, že mám dva disky, z toho je jeden jako záložní a stejný problém se vyskytuje i na záloze. Jedině co se se záložním diskem provádí je uložení souborů na disk a zkopírování katalogu do zálohy. Nemám tušení, kdy a jak mohlo dojít k opětovnému poškození souborů. Někdy max. spadl program CO. Už si tady s tím hraji nějakou dobu, ale bez výsledků.

https://uloz.to/file/ZgbR6bEqqH4d/dscf9 ... mJVtG_zPXI

Uživatelský avatar
Pavuk29
VIP in memoriam
VIP in memoriam
Příspěvky: 6954
Registrován: 31 říj 2003 08:26
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo RAW

#11 Příspěvek od Pavuk29 »

vyskusal som vsetky graficke editory a prehliadace co mam a neotvorim to v nicom.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
:!: PLS NEPISTE MI SZ, NA ICQ A MAILY S OTAZKAMI, PISTE DO FORA :!: :spam:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V pripadne akutnych problemov s chodom fora, :207: pripadne s inymi uzivatelmi, :whip: kontaktujte ma na ICQ alebo mailom :31: na pavuk29 zavinac forum.viry.cz. Byvam pri pocitaci casto aj ked nie som online na fore.
http://www.icq.com/people/267560078/
:183: hotline: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=116821
:!: pravidla fora: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=5601

jirifno
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: 27 lis 2011 23:05

Re: obnova poškozených (snad ne zničených ) fotek v JPG nebo RAW

#12 Příspěvek od jirifno »

Ano. To já taky. Soubory mají skutečnou velikost a z toho usuzuji, že podobně jako u JPG se porušila hlavička souboru, ale bohužel nevím jak to opravit nebo zda je porušený celý soubor. Jedinou útěchou mi zatím je, že ty soubory mám alespoň v JPG uložené jinde.

Odpovědět