Stránka 1 z 1

Koupě nového notebooku - parametry

Napsal: 14 led 2020 08:25
od vev
Dobrý den, nevím, zda to sem úplně patří, ale jelikož mám celkem starý notebook (asi osm let) a mám na něm Windows 7, uvažuji o koupi nového. Nyní mám Asus, nikdy s ním problém nebyl, celkem mi vyhovuje. Mohl byste mi prosím někdo poradit, jaké parametry by měl mít nový notebook, aby dobře fungoval? Nepotřebuji žádnou drahou a vymakanou mašinu, ale zase když už ho budu kupovat, aby mi pár let vydržel a nesekal se apod. Zkrátka na obyčejné domácí použití. Jaké by měly být požadavky např. na paměť, kapacitu harddisku atd.? Na co si dát pozor? Čemu se vyvarovat?
Budu ráda za každou radu, opravdu to nesleduji a nevím, čeho se chytit. :?:
Děkuji, Veronika

Re: Koupě nového notebooku - parametry

Napsal: 14 led 2020 09:00
od altrok
Ahoj,

můj názor. Jako home user si prvně zvol velikost, tedy uhlopříčku displeje - pokud NB, který máš povětšinou doma, s sebou ho taháš mimo domov jednou za půl roku a je ti 40+ (prodlužují se ruce), tak bych klidně šel do 17" (palců). Většina domácích uživatelů bude mít menší 13"-15", ale ať se ti na tom dobře dělá. Nebo si k notebooku připojuješ externí monitor?

Disk - za mě 250 GB SSD (vyvarovat se plotnovému disku), pokud potřebuješ ukládat miliony filmů a fotek, tak SSD na operační systém + velké HDD právě na filmy/fotky,
Paměť - 8 GB RAM je ideální,
Procesor - na běžnou kancelářskou práci je ti to dle mého jedno,
Grafika - podle požadavku ti stačí integrovaná a neřešil bych (pokud jseš občasnej pařan, mrkni po dedikované).

Co se týče výběru značky NB, tady je to o zvyku a názoru každého... tady se dva lidi neshodnou. Za mě Dell, HP, Lenovo.

Při výběru notebooku doporučuju eshopy czc.cz nebo alza.cz, protože si tam krásně vyklikáš, že chceš tuhle uhlopříčku, tolik RAM, takhle velké SSD, dedikovanou grafickou kartu apod. Zdůrazňuji, že primárně pro výběr - vybraný model notebooku pak vyhledám na heureka.cz a často nakoupím za menší peníze jinde.