Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Podpora při psaní BP

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
paprick
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: 13 úno 2012 15:22

Podpora při psaní BP

#1 Příspěvek od paprick »

Zdravím,

chtěl jsem se zeptat, zda by se tu našel někdo (pokud možno někdo kompetentní - administrátor/rádce/moderátor), kdo na fóru působí aktivně a má i obecný přehled o tom, jak to tu chodí a co se zde děje a kdo by byl ochotný mi poskytnout - respektive odpověď na několik mých dotazů týkající se tohoto fóra?

Jelikož sem ještě nevymyslel smysluplný název pro tu BP :D , popíšu spís obsah/cíl té práce. Představa je taková, že chci popsat základní dělení malwaru (viry, červi, koně, atd..), různé příznaky, jak poznat, že je možná počítač infikovaný nějakým malwarem přesto, že antivirový program nic nehlásí (například různě vyskakující okna při připojení počítače k internetu), dále možnosti/způsoby, kde můžu uživatel vyhledat pomoc, vytvořit preventivní list, jak se chovat na internetu a pracovat s počítačem, aby se limitovala možnost infikace počítače malwarem a udělat takový seznam, kde všude a jak se mohou uživatelé vzdělat v této problematice. Toto vše již mám a i vedoucímu práce se to celkem líbí, jenže je problém, že je to vše pouze teoretické a máme tam mít i jakousi praktickou část (osobní přínos). A proto se obracím na Vás.

Jako praktickou část bych rád provedl analýzu a porovnání diskusních fór, poskytující rady/podporu uživatelům mající počítač infikovaný nějakým malwarem. Proto by mi velice pomohlo, kdyby mi některý z výše uvedených lidí věnoval pár desítek minut a odpověděl mi na otázky, které mám připravené (buď je můžu zobrazit zde, nebo poslat na mail). Otázky jsou obecně o fóru, o lidech poskytující zde rady, o spolupráci, otázky ohledně sekce Řešení problémů, logy, a tak podobně.

Předem díky za jakoukoliv odpověď :)

P.S. Kdyby kdokoliv, kdo si toto přečte, sám psal či někde viděl nějakou práci na podobné či snad stejné téma, budu rád, když mi pošle odkaz či práci samotnou. Stejně tak ocením, pokud někdo četl/viděl/zná nějakou statistiku, grafy, modely, metody, zkrátka cokoliv nějak spojené s tímto tématem, co je zajímavé či aktuální, a dal mi tyto informace k dispozici či mi poskytl odkaz :)

Uživatelský avatar
vyosek
VIP
VIP
Příspěvky: 56373
Registrován: 07 lis 2006 15:24
Bydliště: Šalingrad - Brno

Re: Podpora při psaní BP

#2 Příspěvek od vyosek »

Zdravim :)

Na jake skole BP pisete :???:
"Kdo víno má a nepije,kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl."
Člen Obrázek od 1. února 2011.

Uživatelský avatar
vyosek
VIP
VIP
Příspěvky: 56373
Registrován: 07 lis 2006 15:24
Bydliště: Šalingrad - Brno

Re: Podpora při psaní BP

#3 Příspěvek od vyosek »

Jinak jeden z nasich moderatoru (eda http://forum.viry.cz/memberlist.php?mod ... ile&u=9743 ) prave podobnou BP psal...
"Kdo víno má a nepije,kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl."
Člen Obrázek od 1. února 2011.

paprick
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: 13 úno 2012 15:22

Re: Podpora při psaní BP

#4 Příspěvek od paprick »

VŠE, F4 - Fakulta informatiky a statistiky, obor Informatika

Uživatelský avatar
vyosek
VIP
VIP
Příspěvky: 56373
Registrován: 07 lis 2006 15:24
Bydliště: Šalingrad - Brno

Re: Podpora při psaní BP

#5 Příspěvek od vyosek »

Skoda, kdybyste byl z Brna, bylo by to snazsi...Z prahy tusim momentalne neni nikdo z aktivnich radcu\moderatoru\adminu
"Kdo víno má a nepije,kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl."
Člen Obrázek od 1. února 2011.

paprick
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: 13 úno 2012 15:22

Re: Podpora při psaní BP

#6 Příspěvek od paprick »

To je škoda, ale zase tak moc by to snad vadit nemuselo....ty otázky mám již sepsané a stačila by mi i psaná odpověď. Těch otázek není zase tolik a myslím si, že za čtvrt hodiny by se to dalo zmáknout :)

Uživatelský avatar
vyosek
VIP
VIP
Příspěvky: 56373
Registrován: 07 lis 2006 15:24
Bydliště: Šalingrad - Brno

Re: Podpora při psaní BP

#7 Příspěvek od vyosek »

OK, hodte mi je na mail vyosek(leklaryba)forum.viry.cz

Jeste neco muzete si precist zde
riffman píše:tady jsou igiho knihy o virech http://riffman.ic.cz/files/Archive.zip
A pripadne zkuste napsat kolegovi edovi jak jsem psal v uvodu ci vam da k nahlednuti svoji BP - jeste neni "oficialne" venku...
"Kdo víno má a nepije,kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl."
Člen Obrázek od 1. února 2011.

paprick
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: 13 úno 2012 15:22

Re: Podpora při psaní BP

#8 Příspěvek od paprick »

Diky za tip i za pomoc, hned to posilam :)

Uživatelský avatar
vyosek
VIP
VIP
Příspěvky: 56373
Registrován: 07 lis 2006 15:24
Bydliště: Šalingrad - Brno

Re: Podpora při psaní BP

#9 Příspěvek od vyosek »

Neni zac :)

Ta kniha je uz lehce starsiho data ale zaklady tam jsou...
"Kdo víno má a nepije,kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl."
Člen Obrázek od 1. února 2011.

paprick
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: 13 úno 2012 15:22

Re: Podpora při psaní BP

#10 Příspěvek od paprick »

Už jsem si to stáhnul (kniha/y), akorát to po mně chce heslo....? A pokud jsem dobře koukal, tak tam jsoou 2 pdfkový soubory, takže možná budou ty hesla dvě :)

Uživatelský avatar
vyosek
VIP
VIP
Příspěvky: 56373
Registrován: 07 lis 2006 15:24
Bydliště: Šalingrad - Brno

Re: Podpora při psaní BP

#11 Příspěvek od vyosek »

heslo je riffman

jinak ma mail se pokusim odpovedet behem noci ci zitrka...
"Kdo víno má a nepije,kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl."
Člen Obrázek od 1. února 2011.

paprick
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: 13 úno 2012 15:22

Re: Podpora při psaní BP

#12 Příspěvek od paprick »

Díky :) ... jasné, v pohodě, čím dřív, tím líp, ale životně důležitý to není, až to bude, tak to bude :)

Uživatelský avatar
vyosek
VIP
VIP
Příspěvky: 56373
Registrován: 07 lis 2006 15:24
Bydliště: Šalingrad - Brno

Re: Podpora při psaní BP

#13 Příspěvek od vyosek »

:)
"Kdo víno má a nepije,kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl."
Člen Obrázek od 1. února 2011.

eda
VIP
VIP
Příspěvky: 576
Registrován: 24 srp 2006 10:35
Bydliště: Kroměříž

Re: Podpora při psaní BP

#14 Příspěvek od eda »

Zdravím kolegu studenta!
Je to pravda. V současné době jsem dokončil bc práci o virech. Bohužel ji ale nemohu zveřejnit a radši ani dát přečíst, protože není obhájená atd. Vzhledem k mnohaletým zkušenostem ze zdejšího fóra jsem měl práci ulehčenou. Ale nejvíc informací jsem získal z Igiho již zmiňované Knihy o virech a z této knihy:
Peter Szor: Počítačové viry - analýza útoku a obrana
http://www.zonerpress.cz/kniha/pro-prog ... u-a-obrana
Na nejzákladnější dělení malware by to mělo stačit. Jediný háček je v tom, že jsou obě knihy ve světě virů již poněkud zastaralé. Je třeba tedy doplnit informace o aktuálních hrozbách: Od Strationu, přes Sality, INF/Autorun až po bezpečnost Facebooku a třeba hrozby pro mobilní telefony.

Hodně zdaru a nervů!
Obrázek
ObrázekObrázek
Jestli se Vám líbím, můžete mě kontaktovat na eda@forum.viry.cz :-)

paprick
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: 13 úno 2012 15:22

Re: Podpora při psaní BP

#15 Příspěvek od paprick »

Také zdravím kolegu studenta :)
Naprosto chápu, že pokud není bakalářka ještě obhájená, že je lepší ji nezveřejňovat :) Jinak tu knihu od Petera Szora sem již četl a přijde mi celkem dostačující. Navíc cíl mé bakalářky je spíše vytvořit práci určenou především pro běžné uživatele s minimálními znalostmi o informatice, aby věděli, jaké nebezpečí na internetu číhá, co dělat, jak se chovat a případně kde hledat pomoct, pokud mají infikovaný počítač, takže pro ten základní popis dělení malwaru je to dostačující. Spíše bych tedy potřeboval podrobnější informace o chodu tohoto fóra, abych mohl udělat tu praktickou část s tím osobním přínosem :D

Odpovědět