Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

Moderátoři: james008, JaRon, Moderátoři

Pravidla fóra
Jednotlivé thready budou po vyřešení uzamčeny. Stejně tak ty, které budou nečinné déle než 14 dní. Vizte Pravidlo o zamykání témat. Děkujeme za pochopení.
Odpovědět
Zpráva
Autor
caRrrnifex.
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 236
Registrován: 31 črc 2008 20:21

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#91 Příspěvek od caRrrnifex. »

KEO, nikdo nechce, abys do detailu prozrazoval hezky jeden po druhém způsoby, jakým chráníš pc; přijde mi ale divné, když jsi téma založil a tvrdíš, jak Tvé doporučení v praxi fungují a přitom radu ale nechceš dát žádnou;
to že mám pracovat pod uživatelským účtem, že mám zálohovat a chovat se jinak zodpovědně nepovažuji za radu, to je snad jasné, je to podobné jako kdybych se chtěl naučit létat a jediná rada instruktora by byla, tam je letadlo a hlavně opatrně

nechci mít žádný stoprocentní pocit bezpečnosti, rád bych ale získal pár doporučení, jaký způsobem zvýšit bezpečnost mého pc na Internetu, když jsem jediný uživatel pc, nainstalovaný mám Windows 7 Home Premium (64-bit), antivir Avast Free, firewall integrovaný ve Windows, pc používám k prohlížení Internetu, maily vyřizuji přes webový prohlížeč, používám internetové bankovnictví, škodlivým webovým stránkám, nelegálnímu SW, crackům se vyhýbám; co bych měl udělat, abych co nejvíce snížil riziko? na takovou otázku mi může dát toto téma odpověď?

KEO
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 459
Registrován: 09 črc 2004 15:41
Bydliště: Hlava, vlastna...

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#92 Příspěvek od KEO »

Pavuk29 píše:KEO
vitaj v realite :)

V ktorej, koho ? :)
Čínske príslovie: Víno pi z pohára, vedomosti z veľkej čaše.---Hebbel: Často je treba väčšej odvahy k tomu, svoj názor zmeniť, než za ním pevne stáť.---Konfucius: Mudrc hľadá všetko v sebe, nerozumný človek všetko v druhom.---Edison: Nie je múdry ten, kto veľa vie, ale ten, kto vie, čo je treba.---Plutarchus: Nepotrebujem priateľa, ktorý prikyvuje na všetko, čo poviem. Môj tieň sa kýve častejšie.---Wang Čchung: Ak sa začneš učiť, poznáš, ako málo vieš. Ak začneš učiť iných, poznáš, aké je to ťažké poslanie.--- Michelangelo: Dokonalosť spočíva v maličkostiach, cez to všetko, nie je dokonalosť maličkosťou.---Seneca: Rozumný je ten, kto skôr premýšľa, než uverí.---O.Wilde: Starci všetkému veria. Muži o všetkom pochybujú. Mladí všetko vedia.---Konfucius: Dobrý liek chutí horko, dobrá rada drása dušu.

Uživatelský avatar
Pavuk29
VIP in memoriam
VIP in memoriam
Příspěvky: 6954
Registrován: 31 říj 2003 08:26
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#93 Příspěvek od Pavuk29 »

Citaj vsetky prispevky, nie len moje. Myslim, ze stoji si ich za to viac precitat.
A aj sa zamysliet nad nimi.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
:!: PLS NEPISTE MI SZ, NA ICQ A MAILY S OTAZKAMI, PISTE DO FORA :!: :spam:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V pripadne akutnych problemov s chodom fora, :207: pripadne s inymi uzivatelmi, :whip: kontaktujte ma na ICQ alebo mailom :31: na pavuk29 zavinac forum.viry.cz. Byvam pri pocitaci casto aj ked nie som online na fore.
http://www.icq.com/people/267560078/
:183: hotline: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=116821
:!: pravidla fora: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=5601

KEO
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 459
Registrován: 09 črc 2004 15:41
Bydliště: Hlava, vlastna...

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#94 Příspěvek od KEO »

caRrrnifex. píše:...to že mám pracovat pod uživatelským účtem,
To som nikdy netvrdil. Sam pracujem pod administratorskymi uctami bezne. Tam, kde je riesena bezpecnost inym sposobom. Obecne to vsak neni zla rada, ak sa kombinuje ponizovanie uzivatelskych prav, alebo iny ucet s osekanymi opravneniami na spustanie aplikacii, ako je napr. browser.

caRrrnifex. píše:...že mám zálohovat,
Toto je silne podcenovane a nepochopene moc dobre. Neni zalohovat, ako zalohovat. A neni obnovovat, ako obnovovat. Pokial zazalohujem len nejake rozdiely, mozem mat zalohu velmi rychle. Pokial viem obnovit do par sekund, maximalne do minuty system, nemam problem s likvidaciou malware a tak moze zaloha/obnova, sluzit ako proces bezpecnosti.


caRrrnifex. píše:... chovat se jinak zodpovědně....
Ani to nemusi byt, pri vhodnom nastaveni bezpecnosti. Pokial ma malware nemoze ohrozit, alebo mi nesposobi skodu, mozem sa chovat aj nezodpovedne.
caRrrnifex. píše:... chovat se jinak zodpovědně....
OK OB.... :)
- nainstalovaný mám Windows 7 Home Premium (64-bit)
- rozdel OS na system a data. Oba je treba chranit selektivne. Data treba chranit tak, aby ked OS lahne, nezalezalo vobec na tom. Ked je porucha, mozes obnovit system a data ostanu tam, kde su.
antivir Avast Free,firewall integrovaný ve Windows,
je to sice jedno, sam oblubujem viac Pandu Cloud, ale pozri si rebricky detekcii - poslednou dobou uz nejaky ten rok je na spicke Bitdefender /tiez ma cloud free verziu/ a Panda je za nim v zavese.
pc používám k prohlížení Internetu, maily vyřizuji přes webový prohlížeč,
v tom pripade mozes virtualizovat OS, napr. nejake livecd /nejaky maly sikovny linux a z neho pristupovat na net/, alebo mozes virtualizovat samotny browser. Pozri si Dell Kace
http://lifehacker.com/5591972/dell-kace ... r-browsing

Je to sice starsia verzia Firefoxu, ale da sa vymenit za novu. Virtualizuje to Firefox v systeme.

Pred haknutim routera je vhodne nastavit napevno DNSka napr. na servery Comodo, Nortona, OpenDNS, ci Googlu.
používám internetové bankovnictví,

Tu sa da vybrat lepsie zabezpecenie. Napr. ak banka pouziva zviazanie cisla uctu, sumy /plus externe overovanie napr. kalulatorom/, tak je nemozne podvrhnut inu platbu na iny ucet. Pouzivanie jednorazovych SMSsiek, je sice na telefonoch jednoduche a relativne bezpecne, ale existuju aj tam moznosti zneuzitia.
Naposledy upravil(a) KEO dne 17 říj 2014 08:47, celkem upraveno 1 x.
Čínske príslovie: Víno pi z pohára, vedomosti z veľkej čaše.---Hebbel: Často je treba väčšej odvahy k tomu, svoj názor zmeniť, než za ním pevne stáť.---Konfucius: Mudrc hľadá všetko v sebe, nerozumný človek všetko v druhom.---Edison: Nie je múdry ten, kto veľa vie, ale ten, kto vie, čo je treba.---Plutarchus: Nepotrebujem priateľa, ktorý prikyvuje na všetko, čo poviem. Môj tieň sa kýve častejšie.---Wang Čchung: Ak sa začneš učiť, poznáš, ako málo vieš. Ak začneš učiť iných, poznáš, aké je to ťažké poslanie.--- Michelangelo: Dokonalosť spočíva v maličkostiach, cez to všetko, nie je dokonalosť maličkosťou.---Seneca: Rozumný je ten, kto skôr premýšľa, než uverí.---O.Wilde: Starci všetkému veria. Muži o všetkom pochybujú. Mladí všetko vedia.---Konfucius: Dobrý liek chutí horko, dobrá rada drása dušu.

KEO
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 459
Registrován: 09 črc 2004 15:41
Bydliště: Hlava, vlastna...

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#95 Příspěvek od KEO »

Pavuk29 píše:Citaj vsetky prispevky, nie len moje. Myslim, ze stoji si ich za to viac precitat.
A aj sa zamysliet nad nimi.

To aj robim.
Čínske príslovie: Víno pi z pohára, vedomosti z veľkej čaše.---Hebbel: Často je treba väčšej odvahy k tomu, svoj názor zmeniť, než za ním pevne stáť.---Konfucius: Mudrc hľadá všetko v sebe, nerozumný človek všetko v druhom.---Edison: Nie je múdry ten, kto veľa vie, ale ten, kto vie, čo je treba.---Plutarchus: Nepotrebujem priateľa, ktorý prikyvuje na všetko, čo poviem. Môj tieň sa kýve častejšie.---Wang Čchung: Ak sa začneš učiť, poznáš, ako málo vieš. Ak začneš učiť iných, poznáš, aké je to ťažké poslanie.--- Michelangelo: Dokonalosť spočíva v maličkostiach, cez to všetko, nie je dokonalosť maličkosťou.---Seneca: Rozumný je ten, kto skôr premýšľa, než uverí.---O.Wilde: Starci všetkému veria. Muži o všetkom pochybujú. Mladí všetko vedia.---Konfucius: Dobrý liek chutí horko, dobrá rada drása dušu.

Tatry03
Rádce
Rádce
Příspěvky: 1166
Registrován: 22 srp 2009 18:06

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#96 Příspěvek od Tatry03 »

Pozeram, ze sa tu krystalizuje niekolko nazorovych linii. :-)

Ak spravne chapem postoj potomaca, tak tvrdi, ze "zavirovat" system "nevedomky", to znamena cez nejaku zranitelnost, znamu, neznamu je viac-menej nemozne. (V pripade znamych zranitelnosti ochrani aktualizacia, zneuzitie neznamych je v nasich podmienkach raritne a blizi sa statisticky k nule.) Neotvaranie neznamych priloh, nespustanie "cohokolvek" neznameho atd. eliminuje uzivatelom "potvrdene" spustenie a instalovanie malwaru.

KEO hovori o tom, ze v dynamicky sa meniacom systeme je v realnom case tazko povedat, ci je "cisty", alebo nie. Preto pred dolezitejsou operaciou ma prebehnut "reset", navrat do overeneho cisteho stavu. Ak sa tento navrat vie urobit rychlo, nebude to uzivatela obtazovat (cakat hodinu, kym sa natiahne zaloha z CDcka ? :D )

Pohlad vacsiny ostatnych ludi je asi ten, ako par klikmi spravit z PC nedobitnu pevnost (napriek uletom pri surfovani a spustani hier, ktore neboli kupene v obchode. :?: )

Chapem to zatial spravne? :96:
----

caRrrnifex.
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 236
Registrován: 31 črc 2008 20:21

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#97 Příspěvek od caRrrnifex. »

KEO, díky za doporučení

vím, že konkrétní rady dávat nechcete, přesto by se mi moc líbilo, kdyby tady z toho teoretizování vznikl (třeba jen jako vedlejší produkt) návod na lepší zabezpečení pc s Windows použitelný pro normálního smrtelníka, žádné zálohy/obnovy, live distribuce apod., bohatě stačí lepší konfigurace Windows (to jsem myslel, že bude hlavní náplní tématu), doporučení nastavení systému, třeba už to rozdělení disku na os a datovou část je dobré (jak teď dál chránit os část, jak datovou? kryptování? read-only oddíl? jak na to?), nastavení firewallu, sítě (viz třeba nastavení pevných DNS), prohlížečů, javy, flashe, certifikátů atd. atd.

není na škodu, že tady teoretizujete, co by, kdyby... jen normální uživatel z tohoto tématu nemá asi nic, teoreticky úžasné téma, prakticky na .... snad se časem dočkám konkrétních rad :)

Uživatelský avatar
Pavuk29
VIP in memoriam
VIP in memoriam
Příspěvky: 6954
Registrován: 31 říj 2003 08:26
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#98 Příspěvek od Pavuk29 »

caRrrnifex. píše:...teoreticky úžasné téma, prakticky na ....
prd.
Keby ze su prispevky KRATSIE a vystiznejsie. Mna doslova unudi citat novy prispevok, lebo je to dlhe a kopec vaty.
Upresnim, nie kopec vaty, cely topic je vata.
Skusme sa konkretnejsie venovat teme, neponahlajme sa, niekedy aj jedna veta viac povie ako polstranovy prispevok ktory ma prestane bavit uz po prvej vete.
Teraz nenarazam na Teba, caRrrnifex bozechran, len mi to tak pekne nadviazalo na Tvoj prispevok :D
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
:!: PLS NEPISTE MI SZ, NA ICQ A MAILY S OTAZKAMI, PISTE DO FORA :!: :spam:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V pripadne akutnych problemov s chodom fora, :207: pripadne s inymi uzivatelmi, :whip: kontaktujte ma na ICQ alebo mailom :31: na pavuk29 zavinac forum.viry.cz. Byvam pri pocitaci casto aj ked nie som online na fore.
http://www.icq.com/people/267560078/
:183: hotline: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=116821
:!: pravidla fora: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=5601

Márty84
VIP
VIP
Příspěvky: 21679
Registrován: 05 pro 2009 20:08
Bydliště: Ostrava

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#99 Příspěvek od Márty84 »

Proste na rovinu, zival jsem u druheho a usnul jsem po tretim prispevku. Neverim, ze by to nektery navstevnik cetl, protoze by si na to musel vzit dovolenou. Chtelo by to nejak promazat, nebo nejak oddelit prispevky, kde je opravdu nejaka informace. Razem by zustala maximalne jedna stranka a to jeste s odrenyma usima :42:
Pokud máte dotaz, který není určen pro veřejnost, můžete mi napsat na mail marty84zavináčforum.viry.cz

Možnost podpořit naše fórum https://platba.viry.cz/payment/

Z časových důvodů teď budu na fóru méně často. V případě delšího čekání na odpověď kontaktujte prosím některého z kolegů (většina má mailovou adresu ve svém podpisu).

potomac
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: 23 srp 2014 16:02

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#100 Příspěvek od potomac »

Márty84:
Nebo ponechat příspěvky mající informaci a diskusi přesunout do samostatného vlákna.

Pro všechny:
Číst je pro běžné uživatele namáhavé, chtělo by to instruktážní video (videa).

Uživatelský avatar
Pavuk29
VIP in memoriam
VIP in memoriam
Příspěvky: 6954
Registrován: 31 říj 2003 08:26
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#101 Příspěvek od Pavuk29 »

no konecne prispevky k veci deti moje :D
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
:!: PLS NEPISTE MI SZ, NA ICQ A MAILY S OTAZKAMI, PISTE DO FORA :!: :spam:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V pripadne akutnych problemov s chodom fora, :207: pripadne s inymi uzivatelmi, :whip: kontaktujte ma na ICQ alebo mailom :31: na pavuk29 zavinac forum.viry.cz. Byvam pri pocitaci casto aj ked nie som online na fore.
http://www.icq.com/people/267560078/
:183: hotline: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=116821
:!: pravidla fora: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=5601

Tatry03
Rádce
Rádce
Příspěvky: 1166
Registrován: 22 srp 2009 18:06

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#102 Příspěvek od Tatry03 »

Ako bolo napisane kedysi davnejsie, z diskusie mozno vznikne nejaka sumarna ucelenejsia informacia.
Zatial sme v stadiu hladania, nazoroveho a vecneho.

Povodna myslienka naozaj bola, ako nastavit Windows, aby to bolo lepsie? Nieco tu uz bolo povedane, napriklad znizovanie prav jednotlivych uctov, ale ako sa ukazuje, tak bezpecnost je potrebne asi riesit viac komplexnejsie. To mi zatial vychadza z doposial povedaneho.

Spravne chapem pristupy KEA a potomaca? (Vid. prispevok vyssie.)

:arrow: KEO - jedna z ciest - znizenie prav, oddelenie dat od systemu, (resp. resetovat system a vracat sa k cistej konfiguracii ako vyssi level)
:arrow: potomac - aktualizovat, davat si pozor co stahujem a otvaram, skryty utok bez "spoluprace" usera je za takychto podmienok krajne nepravdepodobny

A stale mi chyba presnejsia odpoved na:
Mozno sme este mohli spomenut, na uvod, pred cim sa vlastne treba chranit.
Co citam, tak uz su tu trochu rozpory, napriklad 0-day zranitelnosti: velke, alebo male riziko?
Stale prevlada nazor, ze pozornostou, neklikanim na "blbe" emaily sa neda prilis nakazit. Vacsina malwaru vraj potrebuje "spolupracu" zo strany uzivatela. Do akej miery je to pravda?
Tak isto vnimam rozdielne vnimanie a predstavu o "beznom" uzivatelovy. Niekto ho povazuje takmer za "nesvojpravneho so...a", ktory klikne na kazdu "xxx", ale ja si myslim, ze ak prisiel citat toto vlakno na viry.cz, tak uz musi byt trochu informovany a zaujaty. Tomu kto necita tieto stranky, aj tak nemozno tu napisanym textom pomoct.

(Opat dlhsi prispevok.. :oops: )
----

Márty84
VIP
VIP
Příspěvky: 21679
Registrován: 05 pro 2009 20:08
Bydliště: Ostrava

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#103 Příspěvek od Márty84 »

Tatry03 píše:ale ja si myslim, ze ak prisiel citat toto vlakno na viry.cz, tak uz musi byt trochu informovany a zaujaty.
Ja si zas myslim, ze nekdo informovany a zaujaty, kdyz tohle dlouhe vlakno nahodou fakt cele precte, tak nastvane odejde, protoze zjisti, ze se vlastne nic noveho nedovedel. Nejake teorie a naznaky, ale proste zadnou informaci, kterou by nejak aktivne vyuzil. Mozna se to fakt casem nejak rozjede, ale cim delsi to bude, tim min lidi to precte a uz ani vy, co tady prispivate pravidelne, nebudete vedet, co bylo na 25. strance, protoze uz budete na 61. Aspon tak mi to zatim pripada. Ale tak co clovek, to nazor... :D
Pokud máte dotaz, který není určen pro veřejnost, můžete mi napsat na mail marty84zavináčforum.viry.cz

Možnost podpořit naše fórum https://platba.viry.cz/payment/

Z časových důvodů teď budu na fóru méně často. V případě delšího čekání na odpověď kontaktujte prosím některého z kolegů (většina má mailovou adresu ve svém podpisu).

Uživatelský avatar
Pavuk29
VIP in memoriam
VIP in memoriam
Příspěvky: 6954
Registrován: 31 říj 2003 08:26
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#104 Příspěvek od Pavuk29 »

Marty napis lock a bude lock. :D
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
:!: PLS NEPISTE MI SZ, NA ICQ A MAILY S OTAZKAMI, PISTE DO FORA :!: :spam:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V pripadne akutnych problemov s chodom fora, :207: pripadne s inymi uzivatelmi, :whip: kontaktujte ma na ICQ alebo mailom :31: na pavuk29 zavinac forum.viry.cz. Byvam pri pocitaci casto aj ked nie som online na fore.
http://www.icq.com/people/267560078/
:183: hotline: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=116821
:!: pravidla fora: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=5601

Uživatelský avatar
Pavuk29
VIP in memoriam
VIP in memoriam
Příspěvky: 6954
Registrován: 31 říj 2003 08:26
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana Windowsu nastaveniami Windowsu a ine moznosti

#105 Příspěvek od Pavuk29 »

mimochodom, zo zaciatku som si myslel, ze by to bola dobra tema ale melieme tu..... nic
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
:!: PLS NEPISTE MI SZ, NA ICQ A MAILY S OTAZKAMI, PISTE DO FORA :!: :spam:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V pripadne akutnych problemov s chodom fora, :207: pripadne s inymi uzivatelmi, :whip: kontaktujte ma na ICQ alebo mailom :31: na pavuk29 zavinac forum.viry.cz. Byvam pri pocitaci casto aj ked nie som online na fore.
http://www.icq.com/people/267560078/
:183: hotline: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=116821
:!: pravidla fora: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=12&t=5601

Odpovědět